Jak se žilo v Libereckém kraji v uplynulém roce 2015? Podle nejnovějších výsledků průzkumu Místo pro život o poznání lépe než v roce 2014. V celorepublikovém srovnání si totiž kraj o dvě místa polepšil a poskočil na čtvrté místo. Překonala ho jen Praha, Královehradecký a Plzeňský kraj.

Místo pro život je výzkum agentury Datank, který v regionech srovnává statistické ukazatele v osmi oblastech: životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, vzdělávání, pracovní podmínky, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost a občanská společnost. Tato kritéria doplňují odborné názory významných osobností a průzkum mezi 1 400 obyvateli všech regionů.

Čistý vzduch v zeleném regionu

„I když Liberecku těsně unikly stupně vítězů, vrátil se mezi elitní regiony České republiky. Životní prostředí zde hraje prim. Lidé, kteří chtějí dýchat čistý vzduch, vyhledávají pobyt v přírodě a těší se z procházek zelenými parky, by se měli přestěhovat právě sem," komentuje výsledky průzkumu mluvčí projektu Místo pro život 2015 Jakub Splavec.

Kromě čistého vzduchu se region pyšní obrovským množstvím zelených ploch. Jejich rozloha přesahuje republikový průměr o celých 118 procent. Zachování a další rozvoj lesů kraj na konci listopadu podpořil čtyřmi miliony korun. S dotacemi chce pokračovat i v příštích letech.

„Chceme dosáhnout zlepšení a obnovy lesních ekosystémů a jejich biologické rozmanitosti. Příspěvky poskytneme vlastníkům lesa, kteří provedou například zalesnění zpevňujícími dřevinami," vysvětluje Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství. Dalším příkladem podporovaných činností je výsadba buků či javorů ve smrkových porostech.

Region také produkuje nejméně odpadních vod a minimální množství komunálního a podnikového odpadu. Jen v Liberci je například přes 1 400 nádob na tříděný odpad.
„Město se snaží počet nádob na tříděný odpad stále navyšovat a separaci tak občanům ještě víc usnadnit," říká Jan Král z libereckého magistrátu.

Platy rostou a budou dál

K lepšímu umístění regionu pomohla i vyšší průměrná mzda. Ta oproti loňsku stoupla o 3,6 procent na 24 383 korun. Zaměstnanci si tak v průměru polepšili o 858 korun. Průměr republiky byl 26 072. Nejlépe jsou na tom v Praze, nejhůře v Karlovarském kraji.

Podle Milana Šubrta z Asociace samostatných odborů, která v Libereckém kraji zastupuje zaměstnance zhruba 70 firem, chtějí v příštím roce docílit dalšího růstu platů. Daří se totiž automobilovému průmyslu, který je v kraji stěžejním.

Grafika

„Podařilo se vyjednat nárůst mezi třemi až čtyřmi procenty. Někde ale musíme hrozit i stávkou," podotýká Šubrt. Přidat zaměstnancům až o deset procent plánuje v příštím roce například i českolipská nemocnice. Už letos mzdy lékařů a sester porostly o pět procent.

Průzkum dále ukázal, že lidé se zdravotním postižením si v kraji hledají práci nejlépe z celé republiky. Ke slabým místům Libereckého kraje patří úspěšnost maturantů, která je jedna z nejhorších v republice, nebo snižování kulturní aktivity, na což doplácí základní umělecké školy.

Na silnicích nejméně mrtvých

Zajímavých výsledků kraj dosáhl v oblasti bezpečnosti. I když se v regionu stává poměrně hodně dopravních nehod, na silnicích umírá nejméně lidí. Jako v jediném kraji v zemi se tady listopadové nehody dokonce obešly zcela bez obětí. Od ledna do listopadu pak policisté zaznamenali 20 mrtvých.

„Hlavními příčinami smrtelných nehod byla nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy a nedání přednosti. Nehody mimo obec jsou pětkrát nebezpečnější," upřesňuje krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Nejhorší sociální péče v zemi

Největším negativem stálé zůstává celková kvalita zdravotní a sociální péče. V této oblasti je kraj nejhorší v celé zemi. Akutně mu chybí zejména místa v domovech pro seniory. Na tisíc obyvatel připadá asi 13 lůžek, přitom v sousedním Ústeckém kraji je kapacita dva a půl krát větší.

„Dosavadní počet klasických lůžek pro seniory je dostačující. Náš kraj je svým řidším osídlením, venkovským charakterem a značným počtem malých obcí, specifický. Staří lidé, kteří žijí v odlehlé horské chalupě, chtějí, pokud možno, dožít doma," poukazuje náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lenka Kadlecová.

Region stárne a vymírá, ale kvůli špatným službám lidé hlavně z horských oblastí také odcházejí. Dlouhodobě ubývají obyvatelé okresu Semily, víc lidí ubylo do konce září ještě na Jablonecku, které stěhováním přišlo o 173 obyvatel.

Novou výstavbu zařízení pro seniory Liberecký kraj neplánuje. Přibývá však soukromých projektů: jeden domov pro seniory letos otevřel v Jablonci, druhý v Liberci.