Jablonec má v porevoluční historii už čtvrtého čestného občana a vůbec poprvé se jím stala žena oštěpařka Bára Špotáková.Návrh na čestné občanství, které už schválili jablonečtí zastupitelé, jí vynesla letošní obhajoba olympijského zlata na hrách v Londýně.

„Z čestného občanství mám velkou radost, je to pro mě samozřejmě pocta," komentovala úspěšná oštěpařka už před nedávnem, kdy se o návrhu starosty Petra Beitla dozvěděla.

A nejen že je Bára Špotáková první ženou, které se dostalo této pocty, ale v současné době nese titul čestného občana Jablonce nad Nisou jako jediná žijící.

V pořadí čtvrté porevoluční čestné občanství schválili jablonečtí zastupitelé po dlouhých sedmnácti letech. Titul Báře Špotákové slavnostně udělí na novoročním koncertu 1. ledna příštího roku.

Žádné praktické výhody ale úspěšná oštěpařka z čestného občanství mít nebude, jde čistě o titul. Před ní ho získali pouze tři vojáci, a sice plukovníci Čestmír Šikola a Oldřich Skácel a generálmajor Karel Mrázek.

Pocty, kterých se Báře Špotákové v rodném Jablonci dostane, schválením čestného občanství ještě nekončí. Město jí také nechá vyrobit upomínkový předmět od místních sklářů a rovněž připravuje happening spojený s autogramiádou a koncertem Bářiných oblíbených Tří sester.

„Přesný termín je ještě v jednání, ale je jisté, že se koncert uskuteční v první polovině listopadu v jabloneckém Eurocentru," informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Radost měla veleúspěšná česká atletka i z koncertu a upomínkového předmětu. „Sklo a bižuterie jsou symbolem Jablonce a nedostanete je jen tak někde jinde. A Tři sestry jsou samozřejmě hodně dobrý nápad," komentovala Bára Špotáková.

Od vůdčího člena své oblíbené skupiny Lou Fanánka Hagena už má doživotní vstupenku na koncerty a navíc píseň Čtvrtá sestra, kterou pro ni složil.

ČESTNÍ OBČANÉ JABLONCE

plk. v.v. Čestmír Šikola

close plk. v.v. Čestmír Šikola zoom_in

Čestné občanství mu bylo uděleno 25. února roku 1992. Je čestným občanem Jablonce, Bystřice pod Hostýnem, Agde (Francie). Čestmír Šikola se narodil 28. 11. 1919. Za 2. světové války byl jako člen parašutistické diverzní skupiny Clay vysazen na území Protektorátu Čechy a Morava, odkud několik měsíců posílal do Londýna za riskantních podmínek důležité zprávy. Po únoru 1948 byl dva a půl roku nezákonně vězněn na různých místech republiky. Zemřel 29. února 2008 ve svých 89 letech.

plk. v.v. Oldřich Skácel

close plk. v.v. Oldřich Skácel zoom_in

Čestné občanství mu bylo uděleno 22. prosince roku 1995. Je čestným občanem Jablonce a Vyškova na Moravě. 28. 10. 1995 převzal z rukou prezidenta Havla Řád bílého lva. Oldřich Skácel se narodil 19. 4. 1908 ve Lhotě u Vyškova. Po návratu do vlasti po 2. světové válce začal být sledován KSČ a 12. 5. 1948 byl zadržen orgány OBZ. Více jak po roce bití, trýznění hladem a žízní a pod pohrůžkou, že zničí celou jeho rodinu, podepsal tělesně i duševně vysílený bílé archy papíru se svými iniciály. Ty pak posloužily k vytvoření smyšlených důkazů, na jejichž základě byl 4. 2. 1950 odsouzen k těžkému doživotnímu žaláři. Od trestu smrti jej zachránily mimořádné zásluhy při osvobozování republiky. V roce 1960 byl nakonec propuštěn do civilu. Zemřel 7. prosince 2002 ve věku 94 let.

Genmjr. v.v., Ing. Karel Mrázek 

close Genmjr. v.v., Ing. Karel Mrázek zoom_in

Čestné občanství mu bylo uděleno 3. února 1992. Karel Mrázek se narodil v roce 1910 v Náchodě. Ve 2. světové válce bojoval mimo jiné i jako pilot RAF. Po skončení války se navrátil do vlasti, ale po počáteční euforii přišel rok 1948 a po něm perzekuce, pronásledování a zproštění vojenské činné služby. Jako politický nespolehlivec a nepřítel lidu byl v neustálé péči Státní bezpečnosti. Za svou odbojovou činnost obdržel celou řadu válečných vyznamenání a pamětních medailí. Zemřel 5. 12. 1998 v Jablonci ve věku 88 let.