„S Martinou Sáblíkovou jsem byl poslední týden desítky hodin, denně, od rána až do večera," zavtipkoval akademický sochař Jiří Dostál při představování mince, která zachycuje naši olympioničku v závodě na 5000 metrů, v němž v Soči obhájila zlato.

Skicu a sádrový model vytvořil Dostál v heroicky krátkém termínu. „Normálně potřebuji tak měsíc," vysvětlil. S rychlobruslařkou je ale prakticky umělecky spojen už celé čtyři roky od jejího prvního triumfu. Tehdy připravil skici pro ražbu pamětních medailí, ze které tehdy sešlo.

Jablonecká Česká Mincovna ale nyní připravuje ražbu zlatých a stříbrných mincí s portréty zlatých českých olympioniků ze Soči. Martina Sáblíková a Eva Samková se tak zařadí do vybrané společnosti po bok Báry Špotákové, Jan Železného, Jaromíra Jágra nebo paralympijského cyklisty Jiřího Ježka.

Z druhé strany královna

Numizmatické unikáty připomínající české vítězské duo ze Soči, ale nejsou medaile, nýbrž investiční Smart mince. Na jejich druhé straně je portrét královny Elizabeth II., uvedena země Niue Island a na averzu je vyobrazen číslovkou příslušný nominál Dollar.

Razit by se měly v druhé polovině března či ke konci tohoto měsíce. Slavnostní ražbě by měly být přítomny obě sportovkyně. "V tu dobu mám necelé dva týdny volna, než začne příprava na kole," potvrdila Martina Sáblíková.

Příprava začala už před startem

„Na Martinu Sáblíkovou jsme vlastně před olympiádou vsadili. 19. února, kdy celý národ sledoval, jak na dráze stíhá svou nizozemskou sokyni Ireen Wüstovou, byla již skica mince schválená a v ateliéru medailéra vznikal sádrový model," uvedl Aleš Brix, ředitel divize pro retail v České mincovně.

Téměř v závěsu za touto objednávkou šel z mincovny do Dostálova ateliéru další požadavek. Zlatá olympijská zacinkala i na hrudi snowboardcrossařky Evy Samkové. I jí zachytil Dostál v pohybu.

Jiří Dostál je bývalým dlouholetým ředitelem jablonecké školy SUPŠ a VOŠ. Během olympijských her nejvíce fandil českým biatlonistům – mezi jeho studentky totiž patřila i stříbrná medailistka Gabriela Soukalová. Sochař se netají tím, že by rád jednou vyobrazil na minci i ji.

„Olympijské hry a jejich dozvuky letos prožívám díky práci na výtvarných předlohách mincí s dvojnásobnou intenzitou – jako divák u televize a jako výtvarník v ateliéru. Martině a Evě jsem se na minci snažil vdechnout život hlavně věrným zachycením pohybu, protože ten je u sportovců nejdůležitější. Velkou pozornost jsem věnoval detailům, snowboardové boty, kombinéza rychlobruslařky, to všechno musí sedět, aby bylo výsledné dílo perfektní," říká Jiří Dostál.

Kruhy musí pryč

A co na další zlato a stříbro říká sama pětinásobná medailistka z olympiády? „Jsem z toho stále v šoku, je to naprosto úžasná věc," okomentovala čtyřiadvacetiletá rychlobruslařka umění jabloneckého medailéra a nápad České Mincovny. Ale sádrový model dojde velké ještě změny.

Na minci nesmí být použity olympijské kruhy, tedy logo Soči 2014. „Pro jejichž užití platí přísná pravidla, na mincích skutečně na rozdíl od skici a modelu nebudou," potvrdil Lukáš Jokl, marketinkový manažer České Mincovny.

Česká Mincovna chystá razit 2014 kusů stříbrných desetigramových mincí, které budou k dostání po 590 korunách. Vyrobeno bude i 500 šestnáctigramových stříbrných mincí po 1250 korunách a 200 zlatých čtvrtuncových, které mincovna nabídne za 9950 Kč.

Medaile k Soči

Jablonecká Česká mincovna v den zahájení olympiády emitovala stříbrné medaile k Zimním olympijským hrám 2014 v Soči. Pokračuje tak v tradici - pamětní medaile k Olympijským hrám razí pro českou veřejnost již od LOH v Atlantě 1996. Šestnáctigramové medaile si mohou Češi pořídit ve dvojím provedení – ve stříbře a v pozlaceném stříbře.