Její správné rozhodnutí potvrdila i krajská hygienička. Očkování je nejjistější ochrana. „Pro lidi pracující v potravinářství může mít žloutenka i velký ekonomický dopad,“ sdělila mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balášová. Lidé, kteří se dostanou do kontaktu s nemocí, jsou na padesát dní vyřazení z kolektivu a je povinná hospitalizace na infekčním oddělen. Zpočátku se žloutenka typu A projevuje podobně jako jiná virová onemocnění: zvýšená teplota, bolesti hlavy, únava, rýma.

Hygienikům se stále nedaří vymýtit nákazu žloutenkou typu A, která začala řádit loni v Jablonci nad Nisou. Zatímco celostátně je nakažených nemocí špinavých rukou od začátku roku 253 lidí, v Libereckém kraji je jich 62.

„Situace přetrvává od loňska, kdy se žloutenka typu A začala šířit z Jablonce a kvůli dlouhé inkubační době se stále objevují nové případy,“ sdělila mluvčí. Potvrdil to i mluvčí liberecké krajské nemocnice Václav Řičař. Podle něj jsou v péči zdejšího infekčního oddělení od začátku roku nepřetržitě dva až tři pacienti.

Situace je stále nejvážnější na Jablonecku. Jak sdělila vedoucí Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová, od loňského 30. srpna, kdy se tam objevil první případ, jich do konce června bylo zjištěno už 109.

Žloutenka typu A je vyvolána virem hepatitidy A její inkubační doba je 15-50 dní. Virus vniká do těla ústy, častou příčinou jsou tedy kontaminované potraviny nebo nádobí. Virus je odolný, dá se zničit vařením a dezinfekcí. „S potvrzením jsem si zašla na VZP, na kombinovanou vakcinaci dávají také příspěvek,“ poznamenala na závěr novinářka.