„Byl jsem dost v šoku, když jsem slyšel tu ránu a pak viděl z okna lampu, která ležela na přechodu pro chodce. Zvlášť když při pádu evidentně jen o kousek minula maminku s kočárkem," říká Martin Benda z Jablonce. Nepřeslechnutelná rána podle něj okamžitě vyhnala ven lidi z přilehlých domů i obchůdků.Lampa, která zrovna tak mohla zasáhnout projíždějící auto, se zřítila do silnice v úterý kolem sedmnácté hodiny na frekventované křižovatce ulic Budovatelů a Poštovní u jablonecké polikliniky. Na místo ihned dorazili strážníci městské policie, kteří služebním autem zatarasili cestu, aby na spadlý sloup někdo nenajel.

„Ještě před příjezdem strážníků zkoušel se zřícenou lampou manipulovat jeden z chodců, ale asi mu pak došlo, že je tam elektrický proud, tak toho nechal," líčí Martin Benda.

Trvalo pak asi hodinu, než odborná firma zřícený sloup rozřezala a odvezla pryč.

„Nebyl to vůbec příjemný pohled a jen doufám, že ostatní lampy v Jablonci jsou v lepším stavu," uzavírá Martin Benda, který nám poskytl fotografie pořízené mobilním telefonem.

Podle Milana Nožičky, jednatele Technických služeb Jablonce, které ve městě spravují veřejné osvětlení, mohla vést k pádu sloupu hned celá řada příčin.

„Tím hlavním důvodem je ale jednoznačně stáří. Své pak nejspíš udělal i nárazový vítr," konstatoval Milan Nožička.

Zřícená lampa byla podle něj jednou z těch, které v letošním roce čekala výměna. „My samozřejmě stav veřejného osvětlení mapujeme a víme, které sloupy už jsou na hranici životnosti. Jenže při nějakých sedmi tisících světelných bodech, které v Jablonci máme, samozřejmě není možné měnit vše najednou a výměna probíhá postupně," říká jednatel jabloneckých technických služeb.

V pásmu, kde se v úterý jeden ze sloupů zřítil, mají technické služby v plánu ještě v letošním roce vyměnit šestnáct až osmnáct lamp.

Starých sloupů, které by výměnu nutně potřebovaly, je ale v Jablonci mnohem víc. „Je to kolem šedesáti stožárů," poznamenal Milan Nožička.

Tomu, že lampa někdy spadne, se podle něj stoprocentně zabránit nedá. „Občas padají i nové lampy, často také větší, a samozřejmě se to děje v mnoha městech. Výložník, na kterém je osvětlovadlo, vytváří na sloup obrovskou páku a za určitých okolností sloup nemusí vydržet," vysvětluje Milan Nožička.

Ani v Jablonci se sloup veřejného osvětlení nezřítil poprvé. Před pěti lety spadl stejný typ lampy v Pasířské ulici.

Jeden z největších problémů je podle Milana Nožičky i v tom, že do mnohých sloupů veřejného osvětlení, stejně jako do stožárů světelné signalizace, někdy i opakovaně narážejí vozidla. A stabilita takto poškozeného sloupu se už pak narušuje mnohem snáz.