V sobotu 1. června bude zahájena nová sezóna historických vlaků s unikátními Zubačkami na nejstrmější a jediné ozubnicové trati v Česku, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Zvláštní vlaky Zubačky odjedou z Tanvaldu do Kořenova v 10:24 a ve 13:40 hod. „Na kořenovském nádraží budou připraveny soutěže, hry pro děti a další doprovodný program," upozornil Petr Prokeš, ředitel obecně prospěšné Železniční společnosti Tanvald, která akce na Zubačce chystá.Mezi Kořenovem a Harrachovem budou jezdit historické motorové vlaky s lokomotivou Hektor. Z Kořenova na Jizerku a na Příchovice bude jezdit starý autobus Škoda RTO 706.

Letos výrazně ubude nostalgických jízd, ale návštěvníci se mohou těšit na spousty novinek. „Souprava Zubačky se představí v novém historizujícím barevném nátěru odpovídající době svého vzniku šedesátým létům dvacátého století," přiblížil Prokeš.

Na jízdách Zubačky bude nově nasazena historická motorová lokomotiva T435.0111 přezdívaná Hektor, kterou v roce 1961 vyrobila lokomotivka ČKD Praha.

Ode dne vyhlášení začne svůj provoz na nádraží v Kořenově také důlní železnice, po které se budou návštěvníci moci svézt důlními vláčky ze sbírek Petra Báni.

O týden později vyjede Zubačka znovu u příležitosti akce Jára Cimrman na Tanvaldsku a spolu s kyvadlovou autobusovou dopravou od kořenovského nádraží bude zajišťovat dopravu účastníků mezi dvěma centry této akce: tanvaldským kostelem Sv. Františka a příchovickým Muzeem Járy Cimrmana. Odjezd zvláštního vlaku Zubačky z Tanvaldu je ve 12:45 hod.

Letos dvakrát zavítá na Zubačku i parní lokomotiva, a to 6. července a 24. srpna.

Muzeum ozubnicové dráhy vstupuje do své šesté sezóny. Otevřeno bude do 30. září denně od 10 do 17 hodin a cena vstupného zůstává nezměněna třicet korun pro dospělé a dvacet korun pro děti do 12 let a důchodce.

Bližší informace o Zubačce, nostalgických jízdách a muzeu naleznou zájemci na www.zubacka.cz.