Američtí vědci po zkoumání sestavili zajímavý žebříček. Vítězové v některých kategoriích více či méně překvapí a nabourají zažité představy.

Nejnebezpečnější kusadla má kdo?

Rypoš lysý žijící výhradně ve východní Africe dělá čest svému jménu. Jeho tělo nepokrývá téměř žádná srst. Co ale nejvíce přitahuje pozornost, jsou jeho obrovské přečnívající zuby. Tento hlodavec se dokázal nejen obzvláště dobře adaptovat, ale je obdivuhodně odolný vůči bolesti chybí mu totiž receptory bolesti.

„Jeho zuby jsou natolik silné a odolné, že se dokáže prokousat betonem!" říká jeden z vědců. Dalším kandidátem jsou pavouci rodu Atrax převážně žijící kolem australského Sydney. Patří k největším a nejobávanějším druhům pavouků, a to díky jejich silným kusadlům, která dokážou prokousat i lidský nehet nebo lebky ještěrky. Jsou nebezpeční a dokážou zasadit smrtelnou ránu v řádech sekund. Oběť infikovaná jejich jedem nemá nejmenší šanci.

Žralok bílý.Nejděsivější čelisti na světě však patří žraloku bílému, častému námětu hororových filmů. Jeho přítomnost znamená pro oběti skoro vždy jasnou smrt. Vědci už dávno odhalili, že žraloci mají téměř neomezenou schopnost regenerace zubů. Po opotřebení staré zuby vypadnou a nahradí je nové, což z nich dělá nejkrvavějšího vodního predátora. Pro porovnání, člověk dokáže svým skusem vyvinout pouze tlak o 21 kg/cm2, zatímco žralok 2800 kg/cm2!

Největší siláci

Mezi největší siláky v říši zvířat patří bezesporu gorily, které inspirovaly tvůrce King Konga. „Olympionici dokážou uzvednout závaží okolo 250 kg, což je zanedbatelná hmotnost v porovnání s tou, kterou dokážou uzvednout gorily. Jsou totiž schopné nadzvednout až dvě rodinná auta tedy kolem 2100 kg," vysvětlují vědci z pořadu Zvířecí rekordmani (u nás vysílá stanice Spektrum).

Nejsilnějším zvířetem není však gorila, ale brouk zvaný nosorožík. Jméno tito brouci dostali podle charakteristického rohu, který samci používají v zápasech se svými soupeři. Proporcionálně jsou to vskutku nejsilnější tvorové planety, neboť dokážou zvednout 850násobek své vlastní hmotnosti.

Kdo nejvíce riskuje?

Berneška Bělolící.Zvířetem, které se doslova vrhá střemhlav do nebezpečí, je pelikán hnědý. Tento velký pták s charakteristickým zobákem má zvláštní techniku lovení ryb. „Musí se z velké výšky ponořit do vody, aby svou kořist dostihl. Při ponoření tak dosahuje rychlosti až 60 km/h," vysvětlují vědci.

Nejvíce riskujícím zvířetem je však berneška bělolící žijící v arktických oblastech. Kuřátka těchto hus jsou už tři dny po vylíhnutí vystavena výzvám. Aby se vyhnula predátorům, kladou bernešky vejce na vrcholky útesů, což se znamená, že pak samy musejí slézt dolů, aby se dostaly k potravě. Dospělé husy si pomáhají vyvinutými křídly, pomocí nichž překonávají krátké vzdálenosti. Kuřata však tuto výhodu nemají, proto se odhodlávají k ráznému činu přistoupí na kraj vysokého útesu a jednoduše skočí. Někdy musejí překonat vzdálenost až 100 metrů.

Kuřata nechrání nic jiného než jejich jemné peří, proto existuje pouze patnáctiprocentní šance, že pád přežijí.