Město požádalo, stejně jako na předešlé dva projekty, o dotaci z Národního plánu obnovy v objemu 5,1 mil. korun a hotovo by mělo být letos v říjnu.

Jenže ne všude jsou z nového osvětlení nadšení. Třeba právě v Podhorské ulici, zvláště v části nejblíže centru města. „Dříve svítily lampy více. Sice nám to svítilo do bytu, to jsme ale vyřešili žaluziemi. Ale když vyjdu večer ven, je světlo jen pod lampou, pak dlouhý stín. Není to úplně komfortní,“ poznamenal obyvatel ulice Pavel.


Rekonstrukci veřejného osvětlení bude ve Mšeně provádět firma ELTRASTAV, s. r. o., která vyšla z výběrového řízení s cenovou nabídkou 6 444 tisíc korun včetně DPH. „Rozpočet, který vybraný dodavatel předložil, je o téměř 337 tisíc korun nižší oproti předpokládané ceně projektu,“ přiblížil jablonecký náměstek pro správu majetku Petr Roubíček. Celkem půjde o výměnu 584 nových svítidel typu LED a 17 stožárů. Tím se bude zvyšovat úspora elektrické energie o zhruba 78 procent.

V Jablonci nad Nisou je celkem 6394 svítidel, z nichž je už 5108 vyměněných za LED, do konce roku by mělo být vyměněných celkem 5400 svítidel za nová úsporná. Veřejné osvětlení je v provozu 4100 hodin ročně, zatímco v roce 2020 byla spotřeba 2 965 685 kWh, v roce 2023 už spotřeba poklesla na 2 132 972 KWh. „Za rok 2023 město zaplatilo na zálohách na elektrickou energii 20,3 mil. Kč, vratka z vyúčtování byla 10,9 mil. Kč, čili skutečné náklady za elektrickou energii spotřebovanou ve veřejným osvětlení za rok 2023 byly ve výši 9,4 mil. Kč,“ spočítal vedoucí odboru technického Pavel Kozák.

ČSAD Slaný, člen koncernu ICOM transport, nasadil v Jablonci zbrusu nové autobusy.
Spor o pokuty v jablonecké MHD. Řidiči viní odbavovací zařízení

Na modernizaci veřejného osvětlení pracuje město už od roku 2019. „Původní projektová dokumentace byla rozpracovaná na deset let, podařilo se ji však přepracovat, rozdělit do čtyř částí a zkrátit tak dobu realizace do roku 2025,“ doplnil náměstek Roubíček.

Projekt v centru a Mšeně je už třetí v pořadí. První z nich řešil rekonstrukci osvětlení podél hlavních tahů, druhý se týkal lokality Kokonín a Vrkoslavice. V současné době je v přípravách i část poslední. Podle odborníků je v postupu rekonstrukce veřejného osvětlení a výměny svítidel za úsporné LED Jablonec nad Nisou v čele měst stejné velikosti.

Oddělení dotací jabloneckého magistrátu se podařilo získat evropské dotace na všechny tři projekty. Dle podmínek výzvy činí dotace 30 Kč na jednu ušetřenou KWh, a tak na první projekt město získalo dotaci ve výši 8,2 milionu, na druhý 4,8 a na třetí má alokovanou částku 5,1 milionu korun.

V pátek 5. dubna pořádala Střední škola Semily (SŠS) již třetí ročník charitativního běhu.
Semily běžely pro dobrou věc. Honza z Liberce získal 72 tisíc korun

Veřejné osvětlení v Jablonci nad Nisou spravují technické služby (TSJ), za provoz a údržbu na základě smlouvy s TSJ zaplatilo město loni cca 8,4 milionu, výměna svítidel, sloupů a podobně, kterou během loňského roku TSJ provedly, přišla na 1,4 milionu korun.

Projekt Rekonstrukce veřejného osvětlení v Jablonci nad Nisou – lokalita Centrum a Mšeno je realizován za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a finanční podpory Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat: Turisté v Liberci objevili zraněného dřevorubce, pomohli mu 

Zdroj: horskasluzba.cz