Dva, již bývalí, řidiči vedou soudní spor se společností o uhrazení pokut za nedodržování jízdního řádu ve smyslu podjetí jízdního řádu. „Podjetí znamená, že řidič odjede ze zastávky dříve, než je uvedeno v jízdním řádu a cestující i když přijde na zastávku včas, se nedostane například do práce,“ přiblížil Petr Král z vedení ICOM.

S tím ale dva řidiči zásadně nesouhlasí. Na vině je podle nich odbavovací zařízení, které nefungovalo správně. „Strojek vypadával, řidič ho musel za jízdy odpojit, znovu zapojit, zadat dva kódy, nastavit linku a stanici, kde zrovna byl,“ popsal jeden z řidičů Vladimír Šlechta pro televizi Nova.

Za pravdu mu dal i druhý z řidičů, který se nyní s ČSAD Slaný soudí, Jan Bajgar. „Jsem vinen z toho, že jsem odejel dříve ze zastávky. Nejsem si toho vědom, strojky jsou poruchové, měří čas špatně.“

Jablonecké sídliště Šumava prochází revitalizací.
Ulice Skelná v Jablonci prochází proměnou. Přibudou parkovací místa a zeleň

To podle společnosti není při konkrétních případech možné. „Pokuty se týkají podjetí, které strojky zaznamenaly a následně je účtuje město dopravci. Při výpadku strojku, nelze autobus a jeho polohu sledovat. Pokud GPS strojku zaznamená podjetí, znamená to, že strojek při jeho jízdě funguje a zaznamenává data včetně nedodržování jízdního řádu,“ popsal Král.

Vedení společnosti po urgenci města, coby zadavatele služby, upozornilo řidiče, že jim hrozí pokuty za podjíždění jízdních řádů a zároveň učinilo řidičům nabídku, že uhradí pokuty za řidiče, pokud se jejich nedbalé chování zlepší. Záměrem vedení společnosti bylo situaci rychle vyřešit a chtělo řidiče motivovat ne demotivovat.

Řidiči to přijali jako vstřícný krok a své jednání obratem změnili. „Z celé skupiny 56 řidičů pouze zmínění dva odmítli dodržovat jízdní řád,“ doplnil Král.

Městská policie Jablonec nad Nisou. Ilustrační snímek
Strážníci v Smetanově ulici v Jablonci zklidnili sousedský konflikt

Řidiči, kteří ve společnosti dále působí, se situaci přizpůsobili. „Situace nebyla optimální, ale firma nám udělala férovou nabídku. Za tento vstřícný krok, jsme byli všichni s kolegy vděční,“ popsal řidič Pavel Ceral. „Každý z nás měl možnost pokuty smáznout, ale ne každý se poučil,“ doplnil ho kolega z MHD Raoul Kozák.

„Řidiči nelze z důvodu dopravní situace vyčítat zpoždění. Není však možné, aby společnost platila za zaměstnance pokuty z důvodu, že odjede ze zastávky dřív, než je v jízdním řádu. Peníze, které se „ušetřili“ na pokutách, byly tak navýšeny do vánoční odměny těm, kteří se snažili,“ doplnila jednatelka společnosti ICOM Kateřina Kratochvílová.

V pátek 5. dubna pořádala Střední škola Semily (SŠS) již třetí ročník charitativního běhu.
Semily běžely pro dobrou věc. Honza z Liberce získal 72 tisíc korun

Firma má u Vladimíra Šlechty pohledávku ve výši 22.400 korun, tedy ne 56 tisíc korun, jak zaznělo v televizní reportáži. „Tato částka obsahuje zároveň vyčíslení soukromých kilometrů, kdy pan řidič používal autobus pro vlastní účely,“ doplnil Král.

Společnost ČSAD Slaný zajišťuje v Jablonci nad Nisou MHD od 01. února loňského roku. Zaměstnává celkem 56 řidičů a provozuje 23 hybridních autobusů značky Mercedes-Benz Conecto s automatickou převodovkou a 4 minibusy Rošero. Za rok bylo odjeto přes 1,5 milionu kilometrů. Z hlediska hodnocení kvality ze strany města zajišťuje společnost přesnost dopravy v plnění na 99,96 procenta.

Mohlo by vás zajímat: Semily běžely pro dobrou věc. Honza z Liberce získal 72 tisíc korun 

Zdroj: Střední škola Semily