Alena Türková klade do formy vymačkané v hliněné placce menší kovové komponenty, kde už jsou nalepené skleněné kamínky. Poté zapálí pájku ve tvaru jehly a opatrně sváří spoje. Tuhle práci dělá více než třicet let. Pod její rukou vznikající mohutné brože poputují do Německa.

Stejnou zakázku připravuje i Martina Müllerová na vedlejším stole. Brože jsou ještě mohutnější. „Němci chtějí všechno velké,“ pousmála se. Z jablonecké společnosti Fabos míří jablonecká bižuterie do celého světa.

Ruční výroba skla a bižuterie je od loňska na reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO:

Jeden z bývalých areálů někdejšího bižuterního kolosu Jablonex stojí skoro v centru Jablonce nad Nisou. Když sem před lety přišel otec Ondřeje Bělského, byl areál zarostlý, objekt pomalu chátral. „Kromě oken, které vyměnila firma, jsme tady s kamarády opravovali snad vše,“ popsal Bělský mladší. Dnes vede zřejmě největší firmu ve městě, která spravuje odkaz slávy jablonecké bižuterie. „Máme šedesát zaměstnanců. S ohledem na objem výroby jsme dnes opravdu největší firmou v bižuterním průmyslu v Jablonci,“ popsal Bělský.

close Ondřej Bělský, jednatel Fabos s.r.o. info Zdroj: Deník/Jan Sedlák zoom_in Ondřej Bělský, jednatel Fabos s.r.o.

Není to jen tak ledajaký odkaz. Společnosti Fabos se daří prosazovat bižuterii i do horních pater módního průmyslu. Vždyť brož ve znaku vlčího máku si připnula současná první dáma České republiky Eva Pavlová, velká zakázka putovala z Jablonce do rukou známého módního návrháře Osmana Laffity. Další slavní návrháři zahrnují bižuterní šperky z Jablonce do svých kolekcí. Kousky jablonecké bižuterie moderního věku nosí lidé v Německu, Japonsku nebo Makedonii.

Suvenýry v podobě řetízků s přívěsky bižuterních lískových oříšků si kupují turisté na německém zámku Moritzburk, kde se natáčela slavná pohádka Tři oříšky pro Popelku. Tady si návštěvníci kupují jabloneckou bižuterii jako suvenýr. Lískové oříšky vyrábějí v Fabosu. A největší majstrštyk? Malý psík ozdobený tisíci kamínky, jehož cena se šplhá někam k padesáti tisícům korun.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se dočkalo přístavby ve formě skleněného krystalu:

Šperk zdobený mnohdy stovkami a tisíci skleněných kamínků vzniká „od píky“. Na začátku je kov, který se taví a nalévá do forem, kde dostává tvar. Meče, reliéfy, ještěrky nebo ptáci mnoha druhů. Z mědi, slitin mosazi a cínu, stříbra. Do nich pak pečlivé ruce skládají skleněné kamínky. Komponenty z kovu se poté svaří. Není to jen tak, tohle řemeslo, zvané pasířské, má sice historii sahající do dob středověku, ale vyžaduje značnou pozornost a trpělivost.

Skleněné kamínky si tady vyrábějí okrajově, hlavní část produkce pokryjí výrobky společností Preciosa nebo Swarovski. Odlitky z kovů mnoha roztodivných tvarů ale zvládnou sami. „Kusy kovů ve formě plechů nebo cihliček odebíráme od příbramské Kovohuti. Ty pak tavíme a vyléváme do formy nebo tvarujeme lisem,“ popsal Bělský. Ostatně, některé výrobky jablonecké společnosti odebírá i Swarovski.

Jablonecká bižuterie míří do světa

Mnohé výrobky putují na malování. Kovové výlisky a odlitky dokáže vymalovat i Lucie Aubrechtová, jinak vedoucí výroby. „Barvy zasychají čtyřiadvacet hodin, důležitá je pro jejich vytvrdnutí teplota. Pokud klesne pod dvacet stupňů, nezaschne a lepí.“

Hotové produkty, tedy brože, náušnice, přívěsky, řetízky, ale i sportovní trofeje, se z Jablonce vydávají na všechny světové strany. Jen v České republice provozuje společnost Fabos pět samostatných obchodů. V samotném Jablonci, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích. „Česko je dobrý trh, polovinu výrobků ale vyvážíme ven. Do Německa, Francie, Makedonie, na Ukrajinu. V posledních dvou letech usnul obchod s Japonskem,“ přiblížil Bělský.

Historii i současnost firmy Stefany šperky přiblížila Deníku její majitelka Štěpánka Kurfiřtová:

Společnost Fabos se aktivně účastní akcí spojených s bižuterií. „Minulý rok navštívila první dáma České republiky jabloneckou prodejní výstavu Křehká krása. U našeho stánku se jí líbil vlčí mák. A tak jsme jí ho darovali. Radovali jsme se, když jsme pak viděli, že náš šperk opravdu nosí.“

Slavnou a kdysi i velmi rentabilní jabloneckou bižuterii drtí v posledních desetiletích levná asijská konkurence. „Je to problém, zboží se prodává dalece hůře než třeba před dvaceti lety. Ale věřím, že poctivá jablonecká ruční práce má stále co nabídnout, tady je výroba bižuterie jedinečná. Nejen svou řemeslnou kvalitou, ale i inovativním designem. Kdo tato dvě odvětví dokáže spojit, přežije,“ doplnil Ondřej Bělský.

Kovová bižuterie (pasířské řemeslo) má v Jablonci nad Nisou dlouholetou tradici. Ve druhé polovině 19. století představuje Jablonec metropoli bižuterní výrobu. Nacházelo se zde mnoho samostatných firem a exportních domů. Kovová bižuterie je imitace šperků z drahých kovů. Pasíř vytváří bižuterní výrobky spojováním různých druhů výlisků a dílů pomocí pájky a pájecí pistole.