V Jablonci nad Nisou skončilo hlasování o projektech v participativním rozpočtu pod názvem Vyšperkuj Jablonec. Ten umožnil občanům rozhodnout, kam bude město investovat 4 miliony korun z rozpočtu. Z původních 121 návrhů se do hlasování dostalo 39 projektů.

Během hlasování, které probíhalo od 1. března do 7. dubna 2024 tak veřejnost rozhodovala o nejžádanějších projektech. Výsledky hlasování byly ohromující: celkem 1611 lidí se účastnilo ankety a bylo odevzdáno 6097 hlasů. Z toho 5563 hlasů bylo pozitivních a 534 negativních.

Maloskalský půlmaraton
Blíží se Maloskalský půlmaraton. Poběží i medailistka ME

Projekt s největším počtem hlasů byla Kuličkodráha s celkovými 504 hlasy, následovaná workoutovým hřištěm a revitalizací dětského hřiště v Ďolíku s 313 hlasy a přírodními herními prvky v ovocném sadu u Petřínské rozhledny s 307 hlasy.

Na každou čtvrť byla alokovaná částka dle plochy počtu obyvatel, proto v každé čtvrti – kromě Žižkova Vrchu – uspěl nejméně jeden projekt. A která místa se v Jablonci změní? V Novoveské to bude například venkovní posilovna u koupaliště (166 hlasů) nebo na Proseči to budou rozcestníky (101 hlasů) k místním zajímavostem jako jsou kaplička, rozhledna, hřbitov, výhledy. 

MHD v Jablonci nad Nisou provozuje ČSAD Slaný.
Jablonecká MHD dočasně zrušila zastávku Kokonín, pošta

Projekty, které se rozpočtem nevejdou do alokace na čtvrť nezmizí v zapomnění. Město může podpořit a realizovat i ty podle finančních možností a případně z úspor, které vzniknou při realizaci úspěšných projektů, jejichž cena byla získána kvalifikovaným odhadem.

Mohlo by vás zajímat: Přes vlky a mrazy. Rodák z Jablonce zvládl aljašský závod i díky podpoře školáků 

Zdroj: Ladislava Sdrzallek