Objekt jablonecké Střední školy řemesel a služeb v Podhorské ulici se po mnoha desetiletích dočká nové fasády. Moderní Centrum odborného vzdělávání (COV) tak dostane novou tvář i směrem do ulice.

Přestavba staré budovy na COV vyšla v uplynulých letech Liberecký kraj na skoro 212 milionů korun. Původně měl stát projekt cirka 78 milionů korun, z čehož dotace činila cirka 70,5 milionu. „K navýšení ceny projektu došlo kvůli prodlevě mezi zpracovanou projektovou dokumentací a dokončením stavby. Výrazně se také zdražil stavební materiál,“ přiblížil ekonomický náměstek hejtmana pro ekonomiku Zbyněk Miklík.

Stavbu ale ještě výrazněji prodražila havárie na stavbě, ke které došlo již v listopadu roku 2018. Tehdy tu spadla velká část vnitřní nosné stěny. A s ní se zřítily i stropy. „Stěna v sobě nesla zásahy ještě z minulého režimu, práce na ní byly prostě lajdácky udělané, vše překryté omítkou,“ popsala tehdy statička generálního projektanta Hana Gattermaeyrová. Posléze se na dva roky uzavřela celá ulice Podhorská. Nejprve v obou směrech, po vyztužení budovy ocelovou konstrukcí museli objíždět místo jen řidiči směřující z Jablonce na Tanvald, Harrachov a dále do Polska. Budova musela být staticky zajištěna. Nad rámec původně plánovaných prací tak proběhly náročné práce korunované výstavbou nových stropů a nosné zdi.

Centrum bylo hotové až v roce 2022. Dosud je ale ukryto za prvorepublikovou a tedy notně sešlou fasádou.

Krajští radní nyní vybrali zhotovitele projektové dokumentace na její opravu. Je jím BOHEMIAN BUILDINGS PARTNERS s.r.o., a to za nabídkovou cenu 1.318.900 korun včetně DPH.

Psovod Josef Cabrnoch a jeho parťák Max.
Rychlý zásah v Příchovicích. Pes Max našel pachatele vloupání

„Jsem rád, že jsme na dobré cestě k tomu, aby se historická budova, která byla postavená v roce 1872 a jež nyní poskytuje moderní prostory pro Centrum odborného vzdělávání řemesel a služeb, dočkala také funkční a kvalitní fasády. Konkrétně se to týká objektů č. p. 348/54 a 727/58 v jablonecké ulici Podhorská,“ uvedl Zbyněk Miklík. „Je potřeba podotknout, že jsme na začátku a teprve jsme vybrali firmu, která zpracuje projektovou dokumentaci. Dle reálných odhadů by se škola mohla dočkat nových fasád nejdříve na přelomu roku 2026 a 2027. Cena díla se bude odvíjet od stavebně-technického průzkumu, který je součástí zadání projekčních prací.“

Projektová dokumentace by měla klást důraz na repasi a výrobu replik vchodových dveří a vjezdových bran, včetně replik kování, doplnění a repase kovářských, popř. litinových mříží oken, výměnu klempířských prvků, doplnění detailů napojení na nová okna a parapety, dále také na výměnu svodů a okapů, revitalizaci historické fasády v souladu s požadavky památkové péče a další nezbytné prvky.

Mohlo by vás zajímat: Kamarád založil sbírku pro rodinu, které vyhořel byt v Železném Brodě 

Zdroj: Sedlák Jan