Odsouzení z rýnovické věznice pravidelně pomáhají s úklidem vybraných lokalit města Jablonec nad Nisou. V neděli 21. dubna se jednalo o lesopark Žižkův Vrch a sídliště Na Vršku. „Sami odsouzení se nestačili divit, co vše jsou lidé schopni odhodit. Naplnili desítku pytlů různorodého odpadu. Mezi lahvemi, plechovkami, špinavým oblečením a podobně nalezli i větší množství injekčních stříkaček a jehel,“ popsala mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová.

Nebezpečný odpad byl předán městské policii, která provádí jeho likvidaci. O odvoz pytlů se postaral magistrát, který pravidelně vybírá pro odsouzené potřebné lokality k úklidu a dodává věznici pracovní pomůcky. „S magistrátem věznice spolupracuje v oblasti úklidu města již dlouhodobě. Odsouzení odpracují každoročně, v rámci brigád, bez nároku na odměnu, stovky hodin. Kromě úklidu města se odsouzení starají o Památník 2.sv. války v Rýnovicích,“ přiblížila Králová.

Na Kamenici se uskutečnily první dva závody seriálu Českého poháru v raftingu 2024.
Raftingový Český pohár v Jizerských horách. Závodníci čelili mrazu

S prosbou o pomoc se na věznici obrací celá řada organizací z regionu. Rýnovičtí vězni pracují ve školách, školkách, domově důchodců a v Domě dětí a mládeže Vikýř. Provádí zde malé opravy, zahradnické práce, pomáhají se stěhováním, myjí okna apod.

Intenzivní spolupráce probíhá s obcí Zásada, kde se odsouzení již několik let starají o mokřadní louku, kde se vyskytují zvlášť chráněné druhy rostlin. Na rozlehlých podmáčených lučinách sekají trávu a odklízejí nežádoucí porost. V Zásadě také pomáhají s organizací Mistrovství republiky v závodech psích spřežení.

Ručně vyráběné a designové hodiny TimeForStories.
Bez čísel i ručiček. Na Jablonecku se rodí unikátní hodiny, budou i z křišťálu

„V loňském roce jsme se zapojili do akce na záchranu malých srnců před senosečí. Pod dohledem myslivců prošli vězni více jak 60 hektarů vzrostlého porostu kolem obce Bezděčín,“ doplnila Králová. V dubnu 2023 odsouzení pomáhali s rekonstrukcí Hradu Frýdštejn. Do věže hradu vynášeli 30kg pytle s maltou, dolů pak snášeli přebytečnou stavební suť.

Přesto, že řada těchto prací je fyzicky náročná, mají odsouzení o možnost pracovat mimo zdi věznice velký zájem. „Opustit brány věznice však nemůže každý. Odsouzení jsou pečlivě vybíráni. Záleží především na jejich chování během výkonu trestu, charakteru a délce trestné činnosti,“ dodala mluvčí Věznice Rýnovice.

Mohlo by vás zajímat: Profesionální hasiči v Libereckém kraji zvou na den otevřených dveří 

Zdroj: HZS LK