Jablonečtí zastupitelé na svém dubnovém zasedání odsouhlasili novely tří obecně závazných vyhlášek. První se týkala zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti, druhá výjimek z doby nočního klidu a třetí zákazu žebrání.

První z novel obecně závazných vyhlášek ta o lokalitách se zákazem konzumace alkoholu na veřejnosti (OZV č. 4/2024). Jde o změnu vyhlášky z roku 2010 a spočívá v rozšíření lokalit. „Důvodem rozšíření byly opakované stížnosti občanů, ale i ochrana území, kterým je kupříkladu rýnovický hřbitov. Konzumace alkoholu na veřejných místech má zásadní negativní dopady. Zdržuje se tam větší množství nepřizpůsobivých občanů, kteří jsou v opilosti hluční, obtěžují ostatní a často místo znečišťují. Vyhláška má sloužit jako nástroj pro městské strážníky, aby mohli proti takovému jednání zakročit,“ vysvětlil jablonecký primátor Miloš Vele.

Starý skatepark, jak si ho pamatují jablonečtí boardisté.
Letos v zahradě jabloneckého bazénu vznikne bikepark, za rok i skatepark

Druhou novinkou je novela vyhlášky o ochraně nočního klidu (OZV č. 5/2024). I v tomto případě jde o novelu vyhlášky z roku 2016. Vypuštěné jsou z ní akce, které se už dlouhodobě nepořádají. Naopak zařazené byly dvě nové, a to Jablonecká Perle na Horním náměstí a sportovní IMP Cup v areálu hotelu Břízky. U obou se počítá se zkrácením doby nočního klidu od půlnoci do šesté hodiny ranní následujícího dne. Běžně je doba nočního klidu stanovená zákonem od 22 do 6 hodiny ranní.

A souhlas zastupitelů získala i třetí novela o zákazu žebrání (OZV č. 6/2024). Ta mění znění z roku 2010 tak, že rozšiřuje lokality se zákazem. Žebrat se nově nesmí v okolí sta metrů od PENNY marketu, v areálu OC Rýnovka a VENDO parku (Kaufland a přilehlé obchody v Jateční ulici) včetně parkovišť. „Tyto lokality dlouhodobě městská policie označovala jako problémové a hromadily se na ně stížnosti občanů,” připomněl primátor Vele.

Možná by vás zajímalo: Dort jako aligátor, voňavé burgery. V Děčíně se neztratili ani kuchaři z Lomnice 

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura