Když se v pátek 19. dubna konala každoroční akce Speed marathon, měli lidé možnost navrhnout policistům, kde měřit rychlost.

Akce s preventivním charakterem, která probíhá pravidelně v celé Evropě se odlišuje od jiných dopravně bezpečnostních akcí tím, že je do ní zapojena částečně i veřejnost. Ta má možnost navrhovat policii, která považuje za riziková.

Vzpomínková akce u příležitosti 80. výročí seskoku paradesantní skupiny CLAY na Malé Skále.
V Malé Skále si vzpomněli na parašutisty a místního hrdinu Čestmíra Šikolu

V Libereckém kraji navrhla veřejnost více než 260 míst, ze kterých policie vybrala 60. „Bohužel některé tipy museli policisté vyřadit, neboť na navrhovaných místech nebylo možné měřit, jako je například vrchol Ještědu, přistávací plocha libereckého letiště nebo střed vodní nádrže Mšeno v Jablonci nad Nisou,“ pousmál se preventista krajské policie Libor Barták.

Dopravní policisté v Libereckém kraji měřili v průběhu celého dne, na některých místech i opakovaně. Zkontrolovali celkem 198 vozidel a zjistili 94 přestupků v dopravě. V 71 případech překročili řidiči nejvyšší povolenou rychlost. Celkem 64 řidičů překročilo rychlost v obci a 7 mimo obec.

V pondělí dopoledne hořelo v panelovém domě na Jiráskově nábřeží v Železném Brodě.
Kamarád založil sbírku pro rodinu, které vyhořel byt v Železném Brodě

Z uvedených hříšníků pět řidičů drželo za jízdy telefon nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení a čtyři řidiči nepoužili bezpečnostní pás nebo zádržný systém. U pěti vozidel policisté zjistili nevyhovující technický stav. Zbylé přestupky se týkaly způsobu jízdy, jízdy v jízdních pruzích, cyklistů a chodců.

Celkem 87 přestupků policisté projednali příkazy na místě v celkové výši 150 200,- korun, sedm přestupků oznámili správnímu orgánu a jednomu řidiči zadrželi řidičský průkaz za překročení rychlosti.

Mohlo by Vás zajímat: Profesionální hasiči v Libereckém kraji zvou na den otevřených dveří 

Zdroj: HZS LK