Krátká anketa na webu turnov.cz na téma novoroční ohňostroj v Turnově si klade za cíl orientačně zmapovat názor veřejnosti. „Pokud se chcete vyjádřit, věnujte pár minut na zodpovězení několika otázek. Anketa Novoroční ohňostroj 2025? je dostupná online od 20. dubna do 6. května,“ upřesnila mluvčí turnovské radnice Marcela Jandová.

Novoroční ohňostroj se letos v Turnově konal možná naposledy. A už tehdy se stal středobodem velké diskuse. I kvůli uctění památky obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze z 21. prosince. Ministra vnitra České republiky Víta Rakušana tehdy doporučil podobné ohňostroje nepořádat. „To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata, která po sobě tohle násilí zanechalo. Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí,“ sdělil Rakušan.

V pondělí dopoledne hořelo v panelovém domě na Jiráskově nábřeží v Železném Brodě.
Kamarád založil sbírku pro rodinu, které vyhořel byt v Železném Brodě

Ohňostroj na okraji Turnova Na Lukách se ale připravoval půl roku. Kromě města je do ní zainteresováno i mnoho zdejších firem a podnikatelů. Rada města rozhodla o konání ohňostroje v pátek 29. prosince. „Nebylo to jednoduché rozhodování. V rámci akce vzpomeneme na oběti střelby, nezrušíme ale akci, která je cílená na rodiny s dětmi a jde o velkou, několik desetiletí starou tradici,“ popsal starosta Turnova Tomáš Hocke.

Mohlo by vás zajímat: Z Českého ráje na špičku rallye. Turnovský team má velké ambice 

Zdroj: Jan Sedlák