Na pondělí 15. dubna letošního roku jen tak nezapomene rodina obývající byt v 9. patře jednoho z panelových domů na Jiráskově nábřeží v Železném Brodě. To ráno totiž byt zachvátil požár a zničil kompletní vybavení bytu. „Vše ostatní, co bylo v bytě buď shořelo, nebo bylo poničeno žárem a kouřem, zbytek dokonala voda. V čem z bytu toho rána odešly, to jediné jim zůstalo,“ popsal přítel rodiny a zakladatel sbírky na webu znesnaze21.cz Marián Dendys.

Poškozenou rodinu tvoří Eva s devítiletou dcerou Eliškou, o kterou se stará ve střídavé péči, a její babička Jiřina. „Eva je nejlepší kamarádka mé manželky. Babička Jiřina byla spolužačka mojí mamky. A Eliška je kamarádka mojí dcery. Jsme si vážně blízcí,“ doplnil Marián. Bylo tak jasné, že první pomocnou ruku podá právě jeho rodina. „Město již hledá nový vhodný byt a do té doby než se najde, má tato smůlou obklopená rodina azyl a vše, co jen potřebuje, u nás,“ doplnil.

Rodina zhruba před rokem získala od města do pronájmu svůj vytoužený byt o velikosti 3+1. Do té doby všechny bydleli v soukromém podnájmu. Byt, který byl nově rekonstruovaný, si zařídily přesně podle svých představ a potřeb. Každý měl konečně ten svůj vlastní pokoj a vše vypadalo, že po všech předešlých životních nepříjemnostech už bude jenom dobře. A dobře taky bylo. V novém bytě brzy přivítaly další dva spolubydlící a to kočku Miu, a morče Polly.

Vše bylo idylické až do toho osudného 15. dubna. Ráno začalo jako každé jiné, Eva šla brzo ráno pomáhat kamarádce, babička se šla věnovat domácnosti a Eliška byla u otce, který s rodinou nežije. Po chvíli odešla babička z bytu navštívit Evu, aby jí něco řekla, poté šla opět domů. Po vystoupení z výtahu v 9. patře, babička uviděla a cítila kouř, to byl byt už v plamenech, ale babička to nepoznala kvůli kouři a vešla do bytu.

Starý skatepark, jak si ho pamatují jablonečtí boardisté.
Letos v zahradě jabloneckého bazénu vznikne bikepark, za rok i skatepark

Tragédie tím nevědomky jen získala na intenzitě. Babička i přes dým vstoupila do bytu s úmyslem zachránit alespoň něco, doklady a podobně. Nezachránila vůbec nic, protože to žár a kouř již nedovolil. Po hmatu se dostala na balkón, odkud volala o pomoc. To už na místo přijížděli první složky IZS. Požár byl během několika minut uhašen a babička zachráněna. „Nakonec nějakým zázrakem přežilo morče a po chvíli, když už se myslelo na nejhorší, se našla i kočička Mia,“ doplnil Marián.
Vybraná pomoc bude použita na nové nejnutnější vybavení bytu a nové ošacení.

Zásah
Z panelového domu bylo během požáru evakuováno 20 osob, z nichž tři se nadýchaly kouře. „Dvě osoby byly ošetřeny zdravotníky ošetřeny na místě a třetí byla posádkou Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje převezena na vyšetření do jablonecké nemocnice,“ sdělila mluvčí krajské policie Dagmar Sochorová.

Hasiči na Semilsku zachraňovali kočku z dvacetimetrové výšky
Hasiči na Semilsku zachraňovali kočku z dvacetimetrové výšky

Velitel zásahu ohlásil úplnou likvidaci požáru pár minut před půl dvanáctou. K odvětrání objektu nasadili hasiči přetlakovou ventilaci.

Kriminalisté z Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Ohledání místa požářiště proběhlo den po požáru.

Představení Kontakt Škoda teamu a nové techniky.
FOTO/VIDEO: Z Českého ráje na špičku rallye. Turnovský team má velké ambice

Na jeho základě kriminalisté jako příčinu vzniku požáru vyloučili úmyslné jednání. Nyní tak v rámci úkonů trestního řízení šetří to, zda se jednalo o nedbalost nebo technickou závadu na zařízení. Díky včasnému a efektivnímu zásahu hasiči uchránili hodnoty ve výši zhruba 30 milionů korun, škoda způsobená požárem byla předběžně stanovena na přibližně 10 milionů korun. Příčina vzniku požáru je v tuto chvíli v šetření.

U požáru zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanice Tanvald, Jablonec nad Nisou a Semily a také jednotky dobrovolných hasičů obcí Železný Brod, Líšný, Železný Brod – Těpeře, Malá Skála a Koberovy.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se, jak v noci ze soboty na neděli demolovali most u Čtveřína 

Zdroj: rsd.cz