Vysoký cholesterol:

Zdroj: Youtube

Co je špatný cholesterol

Vysoký cholesterol v krvi je pro organismus nebezpečný. Přesto může být dlouho bez příznaků a objeví se náhle v podobě vážného poškození důležitých orgánů, když nemocného postihne například infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda.

Co je vlastně cholesterol? Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku, která je v těle životně důležitá pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a vitaminu D.

Některé potraviny mohou snížit. hladinu cholesterolu v krvi.
Čtrnáct potravin, které vytáhnou z těla cholesterol. Ale s čokoládou opatrně

„Protože je rozpustný v tucích, potřebuje pomoc lipoproteinů, aby mohl cestovat naším krevním řečištěm,“ vysvětluje zdravotnický web Complete Care.

Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou HDL cholesterol a LDL cholesterol. Právě LDL cholesterol, což jsou lipoproteiny s nízkou hustotou, je považován za „špatný“. Vysoká hladina lipoproteinů s nízkou hustotou vede k tomu, co je diagnostikováno jako vysoký cholesterol.


Nahrává se anketa ...

„Když je hladina LDL cholesterolu příliš vysoká, mohou se ve vašich krevních cévách začít hromadit tukové usazeniny a způsobit doslova kaskádu dalších problémů. Je to proto, že nárůst plaku snižuje průtok krve celým tělem - zejména srdcem a mozkem,“ uvádí Complete Care.

Co může způsobit špatný cholesterol

Zvyšování hladiny cholesterolu v krvi může mít více příčin. Zdravotními problémy, které způsobuje, dnes trpí kolem 40 procent žen a 60 procent mužů ve věku 35 – 45 let.

Vedle infarktu nebo anginy pectoris může vést i k dalším vážným zdravotním komplikacím:

 • Zvýšené riziko mrtvice. „Pokud máte vysoký cholesterol, krevní cévy ve vašem mozku se mohou zužovat spolu s cévami ve zbytku těla. Mrtvice může nastat, když krevní sraženina blokuje průtok krve nebo zúžená tepna výrazně snižuje průtok krve,“ upozorňuje portál NJ Cardiovascula Institute  zaměřený na kardiovaskulární onemocnění. Mezi příznaky mrtvice patří náhlá slabost, potíže s řečí, změny vidění a závratě.
Bolest jater můžeme pociťovat v pravé horní části břicha pod žebry.
Přetížená nebo špatně fungující játra vám vysílají signály. Nepřehlédněte je
 • Zvýšené riziko žlučových kamenů. Cholesterol je základním prvkem žluči, která pomáhá vašemu tělu rozkládat tuky z potravy a absorbovat vitaminy rozpustné v tucích. Když máte vysokou hladinu cholesterolu, zvyšuje se také obsah cholesterolu ve žluči a spolu s vápníkem, solí a dalšími minerály může krystalizovat a ztvrdnout na žlučové kameny.
 • Zvýšené riziko bolesti nohou a jejich necitlivost. Nohy jsou sice daleko od srdce, ale také jim hrozí komplikace z vysokého cholesterolu. Onemocnění periferních tepen (PAD) je komplikace, která se může vyvinout, když se tepny na nohou příliš zúží v důsledku vysoké hladiny cholesterolu.

Když je hladina LDL cholesterolu příliš vysoká, mohou se v cévách začít hromadit tukové usazeniny a snížit průtok krve v těle.Když je hladina LDL cholesterolu příliš vysoká, mohou se v cévách začít hromadit tukové usazeniny a snížit průtok krve v těle.Zdroj: Shutterstock

Všímejte si změn na svých nohou

Trvale zvýšená hladina cholesterolu může přispívat k onemocnění periferních tepen PAD. Tento stav zahrnuje zvýšené hromadění tukových usazenin, které ucpávají tepny a brání průtoku krve do svalů nohou.

Dalším běžným příznakem PAD je bolest nohou, kterou člověk pociťuje jako svalové křeče, zejména při fyzické aktivitě. PAD se může vyskytnout v jakékoli cévě, ale je častější v nohou než v rukou.

PAD může způsobit necitlivost a brnění v nohou nebo chodidlech. Ztráta citlivosti může zvýšit riziko vzniku vředů a jiných pomalu se hojících ran.

„Bolest je nejčastěji pociťována v lýtku a její intenzita může být mírná až silná. Silná bolest nohou může ztěžovat chůzi nebo jiné druhy fyzické aktivity,“ uvádí zdravotnický web Mayo Clinic. Jiné příznaky onemocnění periferních tepen mohou zahrnovat:

 • Chlad v bérci nebo chodidle, zvláště ve srovnání s druhou končetinou
 • Necitlivost nebo slabost nohou
 • Žádný nebo slabý puls v nohou nebo chodidlech
 • Bolestivé křeče v jedné nebo obou kyčlích, stehnech nebo lýtkových svalech po určitých činnostech, jako je chůze nebo chůze do schodů
 • Lesklá kůže na nohou
 • Změna barvy kůže na nohou
 • Pomalejší růst nehtů na nohou
 • Vypadávání ochlupení na nohou nebo jeho pomalejší růst
 • Boláky na prstech, chodidlech nebo nohách, které se nehojí
Snídani obohatí a mozek posílí například celozrnný toust s avokádovou pomazánkou a vejci
Jste unavení a máte špatnou náladu? Sestavte si snídani, která posílí váš mozek

Jedním ze signálů vysokého cholesterolu v těle a onemocnění PAD mohou být křehké a pomalu rostoucí nehty na nohou. Mění se také kůže na nohou. Může být lesklá a její barva může přecházet do velmi bledého nebo modrého odstínu.

PAD se však může projevovat také otoky nohou především v oblasti kotníků a kolen, kde do tkání uniká tekutina z malých cév. Periferní otoky kotníků a chodidel může způsobit žilní nebo cévní nedostatečnost, která ovlivňuje nedostatečný transport krve zpět do srdce.

Vysoký cholesterol může způsobit tvorbu žlutých uzlíků v oblasti očí.Vysoký cholesterol může způsobit tvorbu žlutých uzlíků v oblasti očí.Zdroj: Shutterstock

Další vnější známky vysokého cholesterolu

Vedle změn na nohou se vysoká hladina cholesterolu v krvi může projevit i bolestí v pažích. „Mohou se objevit bolesti a křeče při pletení, psaní nebo provádění jiných manuálních úkolů,“ upozorňuje web Mayo Clinic.

Změny se mohou projevit i na vzhledu pleti. „Vysoký cholesterol může způsobit tvorbu žlutých uzlíků v oblasti očí, pod kůží na loktech nebo kolenou, hrbolky na hýždích i kolem kloubů a šlach na nohou či rukou,“ uvádí web lékárny Dr.Max. Dodává, že dalšími příznaky mohou být například poruchy erekce nebo vysoký krevní tlak.

Jedno vejce denně třeba v podobě vejce Benedikt si klidně můžete dát bez výčitek svědomí.
Jsou skvělým zdrojem bílkovin. Lidé se je ale často bojí jíst kvůli jednomu mýtu

Tyto změny by lidé neměli podceňovat, protože naznačují, že v organismu se něco děje. Jejich ignorování by mohlo vést k závažným zdravotním komplikacím, takže je dobré na ně upozornit svého lékaře.