Mohou chybět léky. Zakažte jejich vývoz, vyzývají farmaceuti
Zakažte vývoz některých léků. Nebudou, vyzývají ministerstvo zdravotnictví farmaceuti. Opatření by se podle nich mělo týkat hlavně těch medikamentů, které nelze ničím nahradit. Podobné kroky totiž podle nich postupně plánují nebo zavádějíi další státy Evropy. Například Německo.
„Pokud skutečně propukne epidemie koronaviru, měl by to stát udělat. Nemělo by se ale jednat o zákaz celoplošný, nýbrž cílený na konkrétní léčivé přípravky,“ řekl šéf Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.
Antivirotika pod drobnohledem
Podobně se vyjádřil i šéf České lékárnické komory Aleš Krebs. „Je to na místě a stát k tomu samozřejmě nástroje má,“ sdělil Deníku. On sám by prý zakázal vývoz takových přípravků, jejichž nedostatek by mohl ohrozit holé životy pacientů. „Takových je na trhu poměrně velké množství a situace se může rychle měnit,“ uvedl Krebs.
Vedení resortu zdravotnictví ale prozatím nic podobného nechystá. Podle Davida Šímy z tiskového odboru ministerstva nechal úřad jen více hlídat medikamenty, které se používají na některé virové choroby. Jde například o přípravky Tamiflu na chřipku nebo Kaletra a Norvir pro pacienty s HIV.
„Tyto léčivé přípravky jsme s ohledem na mezinárodní poznatky, že by mohly taoreticky pomoci při léčbě onemocnění COVID-19, zařadili na seznam medikamentů, jejichž vývoz se musí hlásit lékovému ústavu,“ napsal Deníku David Šíma. Pokud by ústav shledal, že by mohly tyto léky chybět pacientům v Česku, vývoz by podle něj ministerstvo okamžitě zakázalo.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch současně pozdě odpoledne oznámil, že už domlouvá mimořádný dovoz respirátorů, které chybí v řadě zdravotnických zařízení. „Obchodujeme asi s deseti společnostmi. Zítra by mělo jít do oběhu šedesát tisíc respirátorů a příští týden dalších 290 tisíc,“ řekl.
V následujících dnech podle něj přibude ještě dalších sedmdesát tisíc respirátorů. Česko je prý kvůli tomu v kontaktu s výrobci z celého světa.