Šeroslepostí u nás trpí tisíce lidí. „Onemocnění se projevuje zhoršeným nebo zaniklým viděním za šera, obtížemi spojenými s orientací ve tmě nebo v mlze a pomalejším přizpůsobováním zraku při přechodu ze světla do tmy. Příčinou je většinou špatná funkce zrakových tyčinek v oku,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Nečekejte na rozednění

Řada šeroslepých lidí nevěnuje své oční vadě dostatečnou pozornost. Jenže neléčená šeroslepost může zrak trvale ovlivnit. Jak tedy člověk pozná, že by mohl být šeroslepý?

„Uvažovala bych o tom určitě v případě, kdy přes den za dobrého osvětlení vidíte normálně, vidění se ale výrazně zhoršuje za šera a ve tmě, kdy se ztrácí i periferní vidění. Až po rozednění se situace opět upravuje k lepšímu," popisuje Denisa Čamková, lékařka vyškovské oční kliniky Gemini.

Takto může vidět člověk s pokročilou diabetickou retinopatií.
Jak moc hrozí cukrovkářům slepota? Lékaři radí, jak zrak ochránit

Šeroslepý člověk má potíže nejen při řízení auta v noci nebo v mlze, ale také s orientací v tmavých místech, hůře se například pohybuje v prostoru a obtížněji se vyhýbá nábytku. V pozdějších stadiích onemocnění se bohužel postupně ztrácí centrální zraková ostrost, a vidění se proto neupraví na původní hodnotu ani při dobrých světelných podmínkách.

Dědičnost nebo málo vitaminu

Příčiny šerosleposti mohou být dědičné i získané. Léčit se prozatím dá jen druhá z variant.

„Dědičná jsou onemocnění sítnice provázená degenerací zrakových tyčinek, které převážně zajišťují vidění za zhoršených světelných podmínek. Tato onemocnění jsou spíše vzácnější a většinou se projevují kolem 20. až 40. roku života. Získané formy, jež se dají léčit, mohou souviset s nedostatkem vitaminu A, třeba při poruchách vstřebávání živin. Ty se mohou projevit již v dětství nebo při nedostatku vitaminu v potravě,“ vysvětluje lékařka.

Někdy stačí vyměnit brýle

Zhoršené vidění za šera ovšem může doprovázet i další oční vady, jako jsou šedý zákal, postižení zrakového nervu, nebo může být na vině užívání některých léků. Může se stát i to, že člověk nevědomky používá nesprávné brýle či kontaktní čočky, a pak má pocit, že je šeroslepý, nebo že prostě špatně vidí ve tmě.

Vyšetření zraku u specialisty by měl zdravý člověk absolvovat alespoň jednou za dva roky, ideálně ale každý rok.
Potřebujete dioptrické brýle? Nechoďte k lékaři, ale do oční optiky

Při nedostatku vitaminu A je důležitý jeho zvýšený přísun. Podle oční lékařky je vhodné doplňovat i další látky nezbytné pro správnou funkci světločivných buněk. Mezi ty patří lutein a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. V případě dědičných poškození zrakových tyčinek je léčba prozatím ve stadiu výzkumu.

Tak vydá skutečná tma

„S řízením ve tmě jsem nikdy neměla problém, respektive ve tmě ve městě, kde úplná tma vlastně nikdy není. Po přestěhování na vesnici jsem ale zjistila, jak opravdová tma vypadá. A tak se během mé první jízdy ve tmě objevil problém – skoro jsem neviděla, a to ani s dálkovými světly. Riziko pro mě představovala zejména protijedoucí auta, protože doba oslnění mi přišla neskutečně dlouhá, a než jsem se rozkoukala, ujela jsem několik desítek metrů,“ vypráví 36letá Dominika.

Zákrok není bolestivý
Nerozeznala jsem psa od kufru. Operace očí mi změnila život, říká grafička

Nejdříve si myslela, že to je normální, že prostě každý ve tmě vidí špatně, a problém neřešila. Při běžné kontrole u očního lékaře pak ale přišla řeč i na její řízení ve tmě a lékař zjistil, že je šeroslepá.

„Od té doby užívám tekutý vitamín A a do jídelníčku jsem zařadila víc potravin obsahující tento vitamín, jako jsou třeba špenát, dýně nebo kapusta. Vidění za šera se mi zlepšilo, zejména protijedoucí auta už nepředstavují takový problém,“ dodává Dominika a doporučuje všem neváhat, a pokud ve tmě špatně vidí, vypravit se na vyšetření k oftalmologovi.

Co se děje v ordinaci

Aby mohl oční lékař zjistit příčinu obtíží a zároveň vyloučit jiné onemocnění, vyšetří zejména zorné pole a oční pozadí. Kromě nesprávného fungování tyčinek se totiž mohou na špatném vidění za šera či za tmy podílet i onemocnění jiných částí oka - rohovky, čočky či zrakového nervu.

Diabetická retinopatie je onemocnění postihující cévy sítnice v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi
Milion Čechů má kvůli cukrovce ohrožené oči. Pomoci jim může jediná fotografie

„Pomocí zvláštního přístroje, takzvaného adaptometru, může oční lékař určit schopnost adaptace oka na tmu. Další speciální přístroj, nyktometr, slouží k testování zraku za šera. Toto vyšetření simuluje podmínky silničního provozu při řízení v noci,“ vysvětluje článek na stránkách Národního zdravotního informačního portálu. 

Lutein zrychlí reakci oka

Pokud jde o doplňování vitaminů, doporučuje se nejen lidem se šeroslepostí. Užívat vitaminy by měli i řidiči, kteří vidí dobře.

Tmy se nemusíte bát: 8 rad, jak jezdit ve tmě s co největší jistotou

„Kdo potmě někdy řídil auto, jistě dobře zná efekt oslnění oka světly protijedoucího vozidla. Řidič pak jede v závislosti na rychlosti vozidla několik desítek metrů prakticky poslepu. Zrychlit reakci očí může lutein. Při jeho užívání se zrak dokáže adaptovat na změnu intenzity světla až o šest sekund kratší dobu, což při rychlosti 120 kilometrů za hodinu představuje vzdálenost až 200 metrů,“ upozorňuje primář Stodůlka.