5 parazitů, žijících v lidském těle:

| Video: Youtube

Bolest břicha, nadýmání, průjem, zvracení, únava a také hubnutí, aniž byste si dávali předsevzetí zbavit se nějakých kilogramů navíc. To všechno mohou být varovné signály, že váš zažívací trakt napadli střevní paraziti. „Dalším příznakem infekce střevními parazity je svědění kolem řitního otvoru, zejména v noci,“ uvádí web victoriahealth, zaměřený na zdraví. Pokud objevíte červy nebo jejich části ve stolici, je to už úplně jasné a je třeba problém řešit a parazity i jejich vajíčka dostat z těla ven.

Nejčastější střevní paraziti

Roup dětský

Roup dětský patří mezi nejčastěji se vyskytující střevní parazity u lidí, zejména pak u dětí. Roup svá vajíčka ukládá v oblasti konečníku, což způsobuje svědění hlavně v noci. Stačí, aby se děti poškrábaly a vajíčka se z neumytých rukou dostanou snadno do úst.

close Roup dětský je velice častým dětským parazitem info Zdroj: Wikimedia Commons, Daniel J. Drew, CC0 zoom_in Roup dětský je velice častým dětským parazitem.

Larvy roupů se vyvinou ve dvanáctníku, odkud se dostávají do tlustého střeva. Dospělí paraziti jsou asi 1 cm dlouzí, tencí a připomínají bílou nit.

Tenkohlavec lidský

Infekce, kterou zapříčinil tenkohlavec, se vyskytuje obvykle bez příznaků, maximálně způsobí bolest břicha nebo průjem. Člověk se může nakazit kontaminovanou vodou a potravou. Dospělí paraziti jsou 3-5 cm dlouzí. Larvy se vylíhnou v tenkém střevě a dospělí červi žijí ve stěně tlustého střeva. Vajíčka se vylučují se stolicí.


Nahrává se anketa ...

Škrkavka dětská

Škrkavka dětská patří mezi střevní parazity, jejichž vajíčka se do organismu dostanou konzumací nemyté nebo špatně umyté zeleniny a ovoce nebo kontaminovanou vodou.

close Škrkavka je parazit, který rád napadá trávicí ústrojí lidí i zvířat. Do těla obětí se dostává spolu s vajíčky, která se předtím několik týdnů vyvíjela v zemědělské půdě blízko plodin. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Škrkavka je parazit, který rád napadá trávicí ústrojí lidí i zvířat. Do těla obětí se dostává spolu s vajíčky, která se předtím několik týdnů vyvíjela v zemědělské půdě blízko plodin.

Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky až 25 cm. Infekce vyvolává bolest břicha, průjem, únavu, kašel a způsobuje ztrátu chuti k jídlu. Škrkavka parazituje ve střevě, část jejího vývoje ale probíhá i v plicích. Vajíčka se vylučují se stolicí.

Tasemnice bezbranná

Tato tasemnice patří mezi nejznámější druh parazitující na člověku. Dorůstá délky 3 až 10 metrů. Mezihostitelem je skot. Člověk se obvykle nakazí konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa, které obsahuje boubele, tedy larvální stádium tasemnice. Ty se zachytí na sliznici střeva a životní cyklus tasemnice pokračuje. Zralé články s oplodněnými vajíčky se postupně oddělují od těla tasemnice a vylučují se stolicí do vnějšího prostředí.

close Tasemnice vyloučená ze střev info Zdroj: Wikimedia zoom_in Tasemnice vyloučená ze střev.

„Přítomnost tasemnice ve střevech se v počátcích nemusí vůbec projevit. Později se objevuje bolest břicha, průjmy, zácpa, nevolnost, ztráta chuti k jídlu nebo naopak neustálý hlad, způsobený tím, že tasemnice ve střevě hostitele spotřebovává živiny, včetně vitaminů a minerálů. Důsledkem může být úbytek na váze,“ uvádí web Dr Max.

Střevní parazitální infekce patří celosvětově mezi nejčastější infekce. Odhaduje se, že je postiženo asi 3,5 miliardy lidí a že 450 milionů je nemocných v důsledku těchto infekcí, přičemž většinu tvoří děti. Zdroj: BMC Public Health

Jak na střevní parazity

Lékárna Dr. Max doporučuje na parazity v zažívacím traktu například česnekovou sušinu nebo extrakt z listových pupenů ořešáku královského, které působí jako přírodní antiparazitika.

Přírodní bojovníci proti střevním červům

Křen

Říká se mu český ženšen nebo farmářské antibiotikum, roste prakticky všude a je jedním z hlavních přírodních bojovníků proti střevním parazitům.

„Léčivé síly křenu jsou známy již od středověku a dodnes je důležitou součástí přírodní lékárny. Křen jako přírodní „penicilin“ zabíjí přes osmdesát procent všech nežádoucích střevních parazitů. Čerstvě nastrouhaný křen má obzvláště vysoký obsah zdravých hořčičných olejů, flavonoidů, vitamínů C a B, enzymů a minerálů,” uvádí specializovaný web leadingspa.

Určitě neuděláte špatně, pokud křen do svého jídelníčku zařadíte už v rámci prevence.

Listy ořešáku

Čerstvé nebo sušené listy ořešáku můžete také využít v boji proti střevním parazitům. Recept jak z nich připravit léčivý čaj a tinkturu přinesl iReceptář.

Čaj z listů ořešáku

  • Povařte 5 minut dvě lžíce sušených listů v litru vody.
  • Stáhněte z plotny, nechejte ještě 10 minut louhovat a pak sceďte.
  • Popíjejte během dne po doušcích.

Tinktura proti parazitům

  • Listy nasypejte do sklenice a zalijte je alkoholem, aby byly celé ponořené.
  • Nechejte louhovat 4 až 6 týdnů.
  • Pak sceďte a užívejte po kapkách, maximálně 20 kapek denně.

Hřebíček a tymián

Poupata hřebíčku jsou jednou z klíčových bylin používaných v ájurvédské medicíně k léčbě gastrointestinálních infekcí a proti červům. „Jejichž použití je zaznamenáno po tisíce let. Hřebíček obsahuje eugenol, vyskytující se v esenciálních olejích. Bylo zjištěno, že hřebíčkový olej ničí téměř všechna vajíčka parazitů,“ uvádí web victoriahealth, zaměřený na zdravý životní styl.

Škrkavka dětská:

Tymián obsahuje přírodní těkavé oleje, o kterých je známo, že pomáhají posilovat imunitní systém. Kromě toho tyto oleje také podle webu victoriahealth pomáhají zmírnit střevní křeče často spojené s infekcí parazity.

Zelí nebo česnek

Naši předkové měli vyzkoušené ozdravné kůry z běžně dostupných potravin. „Používali hlavně kyselé kvašené zelí, cibuli, česnek a křen. Třeba česnek výborně účinkuje proti roupovi dětskému a škrkavkám. Stačí několikadenní kůra, kdy vylouhujete několik stroužků v teplém mléce a nápoj následně vypijete. Výborně vypudí roupy,“ radí iReceptář.

Dezinfekci trávicího traktu pomůže pálivé koření jako chilli papričky nebo pepř. Užitečná jsou podle iReceptáře i dýňová semínka rozdrcená a máčená v mléce, která skvěle pomáhají proti tasemnicím.

K tradičním přírodním antiparazitikům patří také cibule, pelyněk, kurkuma, zázvor, bazalka nebo rozmarýn.

Prevence před parazity

  • dodržujte osobní hygienu
  • důkladně si myjte ruce po použití toalety a před jídlem
  • konečník si omývejte teplou vodou a mýdlem
  • neokusujte si nehty a nedávejte ruce do úst
  • často měňte ručníky, spodní prádlo a pyžamo
  • vyvařujte ložní prádlo
  • dostatečně tepelně upravujte maso
  • myjte důkladně ovoce a zeleninu před konzumací
  • nepijte vodu z neznámého nebo pochybného zdroje
  • omezte cukr a zařaďte do jídelníčku víc vlákniny
  • přidejte do jídelníčku syrový česnek, červenou řepu a mrkev
  • pokud máte doma psa nebo kočku, pravidelně je odčervujte
    Zdroj: Kompilát rad z odkazů citovaných v článku