Každý motocykl si před první jízdou na jaře zaslouží pořádnou prohlídku. Předejdete tak případným technickým problémům, které mohou se špatně udržovaným motocyklem nastat. Mnohaměsíční stání motorky v garáži její „kondici“ nesvědčí, proto se vyplatí věnovat její údržbě na jaře pozornost.

Po zimě byste měli zkontrolovat baterii. Je totiž možné, že svůj motocykl po zimě vůbec nenastartuje. V chladných měsících se baterie rychleji vybíjí. Před první jízdou ji proto připojte do nabíječky autobaterií. Vhodné jsou speciální nabíječky, které samy rozhodují o tom, kolik proudu baterie potřebuje. Ještě před tím, než baterii znovu namontujete do motorky, očistěte kontakty.

Výstava Motocykl Praha na výstavišti v Letňanech. Ilustrační foto.
Řidičský průkaz na motocykl: jaký si lze udělat už v patnácti a který až později

Říká se, že kdo maže, ten jede. Proto nezapomeňte zkontrolovat řetěz motocyklu. Jsou-li na něm nečistoty, očistěte řetěz pomocí speciálního čističe na řetězy. Potom ho namažte speciálním olejem na mazání řetězu motorky. Nezapomeňte také na to, že řetěz by neměl být ani příliš napnutý, ani vytahaný. Správnou hodnotu napnutí řetězu najdete v pokynech výrobce motorky, případně na štítku umístěném na boku kyvné vidlice.

Velkou péči pří jarní údržbě věnujte péči o pohonné ústrojí. Nezapomeňte proto zkontrolovat hladinu oleje a dodržujte intervaly jeho výměny. Olej do motorky je nejlepší měnit před zimou. Snižuje se tak riziko, že se nečistoty z něj usadí v motoru. Zkontrolujte rovněž vzduchový filtr, který se může zanést nečistotami. Pokud se už tak stalo, vyčistěte ho, nebo nahraďte novým.

  • Jak umýt motorku a namazat řetěz, zjistíte v tomto videu:
Zdroj: Youtube

Péči věnujte také kolům. Nezapomeňte zkontrolovat tlak v pneumatikách tak, aby byly správně dofoukané na úroveň předepsanou výrobcem. Pokud pneumatiku přefouknete, zmenší se styčná plocha pneumatiky s vozovkou a hrozí, že dostanete smyk. Naopak motorka s podhuštěnými pneumatikami je hůře ovladatelná. Pozor také na praskliny v pneumatikách a sjetý vzorek.

Aby motocykl dobře brzdil, musí mít v pořádku brzdové destičky. Proto ještě před první jízdou zkontrolujte, jestli nejsou sjeté. Na brzdových destičkách se může objevit po zimě slabá vrstva rzi. Ta by se měla sama odstranit při prvním zabrzdění.

A když jsme u brzd, podívejte se, jestli je správná hladina brzdové kapaliny. Vyměnit byste ji měli jednou za dva roky. Při kontrole stavu brzdového systému zkontrolujte i brzdový třmen, ve kterém se usazuje prach a tím se zanáší.

Motokolo ČZ 76 zvané kaktus
Kaktus byl začátek, Vatikán záhadou. Historie motocyklů ČZ začala před 90 lety

Při dlouhém stání se mohou v nádrži motocyklu hromadit usazeniny. Proto před prvním nastartováním motorky s ní několikrát „zacloumejte“. Promíchá se tak palivo v nádrži. Na začátku sezony motocykl zbavte nečistot, jako je prach, bláto a zbytky hmyzu. A nezapomeňte na to, že byste neměli při první jízdě přeceňovat své síly, protože delší pauza se může podepsat na schopnostech i zkušeného motorkáře.