Defekt pneumatiky patří k častým závadám vozu, které za jízdy potrápí nejednoho řidiče. Náhradní kolo a příslušenství nutné k jeho výměně patří k povinné výbavě auta. Jenže zatímco některá vozidla jsou vybavena od výrobce rezervním kolem, jiná mohou mít podle platné legislativy jen prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí.

Problém může nastat v případě, kdy rezervní kolo v autě vozit nebudete. Některé vozy jsou vybaveny opravnou sadou, ta se ale nedá použít vždy. Pokud najedete například na hřebík, při troše zručnosti vám bude lepicí sada k opravě pneumatiky stačit. Ale co když prorazíte pneumatiku z boku například o obrubník? V takovém případě pneumatika dosloužila, zachrání vás pouze její výměna a v tu chvíli jste dojeli.

Dálnice. Ilustrační snímek
Cesta autem do Chorvatska: Co by vám určitě nemělo chybět ve výbavě vozu

Někteří řidiči proto vozí v kufru svého auta páté rezervní kolo, i když podle současné legislativy nemusí, protože jejich vůz je vybaven sadou pro opravu kola. Sázejí totiž na jistotu. A to i za cenu, že náhradní kolo jim v kufru „překáží“, protože některé vozy nemají v zavazadlovém prostoru místo pro uložení rezervy.

Náhradní kolo

Při výběru rezervního kola zvažte, jestli dáte přednost pneumatice dojezdové, nebo plnohodnotné rezervě. Dojezdové kolo je užší a má menší hmotnost, proto nezabírá v kufru vozu tolik místa. Slouží pouze pro nouzové dojetí do nejbližšího pneuservisu.

  • Jak vyměnit na autě kolo, uvidíte ve videu:
Zdroj: Youtube

Řidič by s ním neměl překročit rychlost 80 kilometrů v hodině. Jeho použití snižuje bezpečnost jízdy, protože může ovlivnit chování vozu na silnici například v zatáčkách. Neměli byste s ním také prudce brzdit a dělat náročné manévry.

Plnohodnotná rezerva je skutečné páté kolo vozidla. V ideálním případě by mělo být vybaveno stejným ráfkem a rozměry pneumatiky jako u ostatních kol vozidla.

Může totiž nastat situace, kdy budete jezdit na zimních pneumatikách a rezervní kolo bude vybaveno pneumatikou letní. V takovém případě byste měli zamířit co nejdříve do pneuservisu a vyřešit opravu, nebo výměnu původní prasklé pneumatiky.

Výrobci nabízejí speciální pneumatiky pro elektromobily
Pneumatiky na elektromobily: v čem se liší od běžných plášťů a na co dát pozor

Kontrola rezervy

Rezervní kolo vám může v případě defektu zachránit například dlouhou cestu na letní dovolenou do zahraničí. Proto byste se měli starat o jeho stav a v pravidelných intervalech kontrolovat tlak v pneumatice.

Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy po demontáži poškozené pneumatiky zjistíte, že rezervní kolo je silně podhuštěné a jízda na něm není možná. Jak říká české přísloví: Kdo je připraven, není překvapen!

Ilustrační snímek
Co mít v autě na cestu k moři? Jen svačina a pití nestačí

Výměnu kola nezvládne každý řidič. Je to „špinavá“ práce a vyžaduje zručnost. Řešením v takovém případě je třeba zastavit jiné vozidlo a vyžádat si případnou pomoc. Další možností je zaplatit si smluvní vztah, na jehož základě bude zajištěna oprava poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky. Ani v tomto případě rezervu v kufru auta nemusíte mít povinně.