Statný muž minulý týden šermoval pěstmi před Dagmar Holanovou, zástupkyní Ligy přímo v lučanském útulku Dášenka. Proč? Nechtěl se smířit, že za umístění psa svého tchána musí zaplatit poplatek. Dovolával se zákonů. Nepochodil ani u jabloneckých strážníků.

Černobílý kříženec stafordšíra se ocitl na zahradě rodinného domku ve Skelné ulici bez svého pána, kterého ve vážném zdravotním stavu hospitalizovali v nemocnici. „Jeho zeť se na nás a na liberecký útulek obrátil se žádostí, ať si pro psa přijedeme,“ vysvětlila Dagmar Kubištová z útulku Dášenka. Takový postup ale podle ní není v pořádku. Psa měl příbuzný doručit.

Podle Kubištové, ale i podle jabloneckých strážníků, bylo příbuznému majitele ale proti srsti cokoliv podnikat.

Nařkl strážníka, že je opilý

„Přišel na služebnu, ať si psa odvezeme,“ potvrdil ředitel Městské policie Jiří Rulc. Slušně byl informován, že tato činnost není věcí strážníků, ale pracovníků útulku. Zhruba padesátiletého Čecha pobývajícího dlouhodobě v Německu věc rozčílila, trval na svém a oháněl se zákony.

Když neuspěl, vytáhl argument tvrdého kalibru. Osočil operačního důstojníka, že je opilý, nebude se s ním proto bavit a jde si stěžovat starostovi. „Před službukonajícími strážníky jsem operačního důstojníka podrobil dechové zkoušce. Pochopitelně s negativním výsledkem,“ dodal šéf strážníků.

Nechtěl ustoupit, trval na svém

Řádně rozezlený muž tak s manželkou vyrazili do útulku v celé ekipě. „Přijeli autem s německou espézetkou tak za dva miliony,“ poznamenal Martin Kubišta, který v oblasti prodeje vozidel pracuje. Osiřelého psa vezlo jiné auto.

„Převzít ho musíte a postarat se o něj taky,“ žádal nekompromisně. Podle našich platných zákonů se ale o zvíře musí postarat v takovém případě nejbližší příbuzný. Vysvětlit si to nenechal.

„Začal tady proti dvěma ženským šermovat pěstmi a křičet,“ popsala Kubištová. V tu chvíli neváhala volat na pomoc policisty ze Smržovky. Rozčileného muže jejich přítomnost nezklidnila.

„S mobilem na uchu, kde mu prý radil právník, otočil a tvrdil, že psa neznají a do druhého auta sám vlezl,“ popsala průběh setkání s manželi Maršálkovými Kubištová. Pes podle ní za nic nemůže a dočasný azyl v útulku Dášenka nakonec našel.

„Zaplatit za umístění ale odmítl a odjel,“ dodala Kubištová. Podle ní se s takovým jednáním ještě nesetkala. Šlo celkem o dva a půl tisíce korun. Má pocit, že agresivity mezi lidmi přibývá. To potvrzuje i ředitel jabloneckých strážníků Jiří Rulc.

Agrese přerůstá i v napadení

„Na různé osočování ze strany lidí jsme připraveni. Brutalita a agrese se ale skutečně zvyšuje,“ míní Rulc. V poslední době došlo také k několika fyzickým napadením strážníka, které skončilo zraněním a neschopností.

„Uvedu případ jen několik dní starý. Strážník, který se postavil na obranu prodavačky, má po útoku zlomený nos,“ uvedl Rulc. Pro nejbližší zastupitelstvo připravuje zprávu právě o těchto případech.