Překvapený výraz v obličeji majitele automobilu, když zjistí, že přes noc byl jeho vůz odcizen. Skutečnost, která není výjimkou, ale spíš krutou realitou opakující se od začátku roku 2010 již šestapadesátkrát.

„Za stejnou dobu, ale v roce minulém, bylo odcizeno čtyřicet tři vozidel. Nárůst krádeží přičítáme příchodu nějaké organizované skupiny, která se k nám přesunula z jiných částí republiky,“ informovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

V kurzu jsou stříbrné Škoda Octavia

Není tajemstvím, že zloději aut si vybírají lokality, jako jsou horské oblasti, tam, kde je velká kumulace vozidel zahraničních turistů nebo v blízkosti hranic. „Od začátku roku se potýkáme především s krádežemi vozidel Škoda Octavia 1,9 TDI a co se barev týče, jedná se v hojné míře o stříbrná vozidla,“ podotkla Ludmila Knopová s tím, že vše nasvědčuje tomu, že vozidla jsou kradena přímo na objednávku.

Policie majitelům penzionů doporučuje, aby oplotili a bránou zajistili parkovací prostory. Přestože řada majitelů tak učinila, jsou proti organizovaným skupinám bezradní.

„Na Bedřichově mám parkoviště vybavené bránou i oplocením a dokonce i kamerovým systémem, jenže profesionálové si dokáží poradit během pár minut i s dokonalým zabezpečením. Záznam z kamer nám pak nabídne pohled na osoby s kuklami,“ řekl pro Deník majitel penzionů na Bedřichově i v Jablonci František Jelínek, který upozornil, že na profesionální zloděje nejvíce platí přítomnost člověka.

„To se mi potvrdilo. Čtyřikrát až pětkrát za noc parkoviště zkontroluje noční hlídač. Kamer a oplocení se zaleknou jen amatérští zloději,“ vyjádřil svůj názor František Jelínek, který hned na začátku roku musel řešit krádež vozidel zahraničních turistů. Dvě odcizili přímo v Bedřichově a tři vykradli v Jablonci.

„Vůbec nejlepší obranou je parkování v krytých garážích, což však ne každý a v dostatečné míře může zajistit,“ doplnila Knopová.

Své činy zloději aut skrývají za rouškou tmy. Přes noc se odehraje většina krádeží. Nasvědčuje tomu i případ z Bedřichova.

„K jednomu penzionu přijeli němečtí turisté třemi vozidly značky Škoda Octavia. Majitel penzionu vědom si skutečnosti, že tato vozidla jsou žádaná, hlídal v průběhu několika nocí. Bohužel, jednu noc nemohl a okamžitě z parkoviště zmizela hned dvě vozidla,“ vybrala policejní mluvčí jeden z mnoha případů.

František Jelínek doplnil, že zloději ukradnou vozidla zahraničním turistům a registrační značky z aut Čechů. Předcházet krádežím je velice komplikované. Policie přesto doporučuje, aby svá vozidla řidiči parkovali na vyhrazených parkovištích, dávali přednost osvětleným místům, řádně uzamykali svá vozidla a neponechávali v nich volně odložené věci, podle hodnoty vozidel věnovali náležitou pozornost dalšímu zabezpečení, od mechanického k elektronickému.

Počet odcizených vozidel v roce 2009 – 279
Z toho objasněných případů – 46
Počet ukradených vozidel v roce 2010 od začátku roku do 22. února – 56
Počet odcizených vozidel v roce 2009 od začátku roku do 22. února – 43