„Těchto případů opravdu přibývá. Pravděpodobně v důsledku zvyšujících se cen pohonných hmot lidé kradou tyto suroviny přímo z vozidel. Za první polovinu letošního roku se tak na Jablonecku stalo hned dvacetkrát,“ konstatovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

K zatím poslednímu případu došlo v noci z pátku na sobotu ve sběrném dvoře v Dalešické ulici v Jablonci. Neznámý zloděj tam odčerpal naftu z odstavené Avie.

Vykradačům aut ale zdaleka nejde jen o pohonné hmoty. Dobrým artiklem se v posledních měsících zdají být i autonavigace. Ta zatím poslední zmizela minulý čtvrtek nad ránem z Volva zaparkovaného na uzamčeném oploceném pozemku jabloneckého hotelu Břízky. „Zloděj majiteli auta způsobil škodu za dvacet tisíc korun,“ poznamenala jablonecká policejní mluvčí.

Zloději většinou poškodí i vozidlo

I to je jeden z velkých problémů při vykrádání vozidel. Po pachatelích zůstávají poškozená víčka nádrží i samotné nádrže, rozbitá okénka, poničené zámky a provrtané dveře.

Zarážející je, že v některých případech se zloději vloupávají do aut i úplně naslepo a škoda na vozidle je pak často mnohem vyšší než hodnota odcizených věcí.

„V zimě jsem jednoho rána šel k autu a už zdálky jsem viděl otevřené dveře. Vevnitř bylo všechno rozházené, ale vlastně ani nebylo co ukrást, neměl jsem tam ani rádio. Většina věcí z kastlíku byla prostě jen pozházená po autě a jediné, co zmizelo, byl pár měsíců starý autoatlas. Škoda mi tak vznikla vlastně jen na zámku a páčených dveřích,“ řekl Deníku sedmadvacetiletý Zdeněk z Jablonce.

Pokud už se vám někdo vloupá do auta a něco ukradne, šance, že to dostanete zpátky, je jen mizivá.

Varování: V autech nenechávejte věci

Policisté proto opětovně varují, aby lidé v odstavených vozidlech neponechávali viditelně odložené cenné věci.

„Také není dobré parkovat na odlehlých, pustých či tmavých místech. A kvalitní zámky a zabezpečovací systémy mohou vozidlo ochránit už tím, že zloděj si raději vybere méně zabezpečené vozidlo,“ radí Ludmila Knopová.