Devětačtyřicetiletý muž z Liberce, který se toto pondělí vydal za nákupy ve svém Mercedesu, se nestačil divit, když se k autu zaparkovanému v Letné ulici vrátil. Boční okénko bylo rozbité a všechno, co zůstalo na sedačkách, nenávratně zmizelo.

Neznámý zloděj mu odcizil dvě tašky s věcmi, které muž už za den nakoupil, a bundu. Celkem napáchal škody za třináct tisíc korun. A to není v regionu zdaleka ojedinělý případ.

Zlodějům stačí dvě hodiny

Automobil se může stát terčem zlodějů, i když je ponechán na parkovišti bez dozoru pouhé dvě hodiny. O tom se přesvědčil i majitel Škody Fabia, který ji v lednu loňského roku zaparkoval na Tržním náměstí v Liberci a po návratu zjistil, že mu zmizel notebook, nabíječka k mobilu, modemová karta a šest náplní do tiskárny. Škoda dosáhla čtyřiceti tisíc korun. Na vozidle přitom policisté nezaznamenali žádné známky násilného vniknutí.

Nejčastějšími způsoby vniknutí do zamčeného automobilu je přitom rozbití bočního okénka a vylomení zámku. Častý je také postup, kdy se zloděj pokusí ukrást samotné vozidlo zásahem do spínací skříňky a pokud se mu nepodaří nastartovat, z auta alespoň ukradne, co může.

Například peněženku s veškerými doklady včetně občanského a technického průkazu, jako se to stalo loni v dubnu muži z Nového Boru. Vykradače aut se přitom zhusta nedaří dopadnout a potrestat.

Za krádež hrozí až tři roky

„Neustále motoristy upozorňujeme, aby před odchodem od zaparkovaného auta odstranili ze sedaček všechny věci, které by mohly přilákat zloděje,“ říká mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová. „K vloupáním do vozů a krádežím z nich ale dochází stále.“

Za tento přečin hrozí pachateli obvinění z trestného činu krádeže a podle způsobené škody může jít až na tři roky za mříže.