Jako sázku do loterie vnímají kvůli možným komplikacím se služebními vozy momentální výjezdy a akce cizinečtí policisté. Překvapivě se nakonec při jedné z nich však sněhová pokrývka ukázala jako přínos.

Na konci týdne zorganizovali akci, do níž se zapojilo 8 specialistů Inspektorátu cizinecké policie Liberec a dvě služební vozidla. Zkontrolovali určené ubytovny a několik penzionů.

„Pobytové podmínky prokazovalo za čtyři hodiny konání kontrol 26 cizinců. Všichni měli osobní doklady celistvé, pravé a platné v souladu s cizineckým zákonem, udělena byla pouze jedna bloková pokuta. Jedna osoba však zaměstnala všechny policisty na několik hodin,“ ohodnotil Miroslav Vlach, tiskový mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Ústí nad Labem.

Žena beze stopy zmizela

V nejmenovaném horském penzionu při prováděné kontrole cizinců zaregistroval policista v černé kombinéze ženu středního věku. Ta však po několika vteřinách zmizela.

„Nepříznivé počasí tentokrát bylo na straně policistů. Sníh kolem budovy byl neporušený a to znamenalo, že hledaná žena je ještě uvnitř,“ vysvětlil vítanou pomoc sněhu, který většinou všem policistům práci komplikuje, tiskový mluvčí.

Se souhlasem personálu začala krátká pátrací akce , která skončila úspěchem. Ženu nakonec nalezli v neosvětleném výklenku na chodbě v přízemí. Jednalo se o státní příslušnici Ukrajiny.

Důvodem neočekávané paniky ze strany cizinky byla absence osobních dokladů a černé svědomí z minulosti. Ženou uvedené jméno bylo zadáno do policejní evidence a případ se začal rozmotávat.

„Ukrajinka přicestovala do ČR v roce 2000 přes bývalý hraniční přechod Český Těšín – Chotěbuz s platným pasem a turistickým vízem. Později požádala v ČR o azyl. Řízení o udělení azylu bylo 15.01.2002 zastaveno a cizinka obdržela od cizinecké policie výjezdní příkaz opravňující ji k vycestování do domovského státu,“ vysvětlil Miroslav Vlach.

Od tohoto data byla Ukrajinka na našem území nelegálně. Značnou komplikací pro policejní specialisty bylo zjištění, že žena měla všechny prsty na rukách zničené neznámou chemikálií. Otisky prstů proto museli zajistit standardním způsobem bez využití moderní techniky.

Se ženou zahájili řízení o správním vyhoštění a do doby ověření totožnosti ji policisté umístili do Záchytného zařízení pro cizince v Bělé – Jezové, kde vyčká na závěrečné rozhodnutí.