Zastavené trestní řízení proti jednomu obžalovanému a odložené líčení na polovinu dubna ve druhém případě.

Takový je výsledek dvoudenního soudního líčení, při kterém Richard Skýba, soudce Okresního soudu v Liberci, rozhoduje o vině či nevině dvou obžalovaných z řad ozbrojených složek.

Oddechnout si může bývalý zaměstnanec vězeňské služby Petr Michalů. Toho obžaloba vinila coby zkušebního komisaře z napomáhání k trestnému činu. Měl pomoct druhému z obžalovaných v trestném činu zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Soudce Richard Skýba ale trestní stíhání proti němu podmíněně zastavil. Pokud by se dosud bezúhonný Michalů v jednoroční zkušební době neosvědčil, trestní stíhání by se obnovilo.

Petr Michalů měl konkrétně pomáhat Jiřímu Suchánkovi, s nímž jednání pokračovalo, opravovat zkušební testy žadatelů o zbrojní průkaz a navíc jim i odpustit praktickou část zkoušky, střelbu. Svého hloupého a neuváženého činu lituje.

„Jde však o mé etické a morální selhání, nikoliv o kriminální čin. Jsem už dostatečně potrestán, že jsem přišel o práci a dlouho nemohl žádnou sehnat. Nikoho jsem nepoškodil, nikomu jsem neublížil a neměl jsem z toho žádný prospěch,“ uvedl před soudem se slzami v očích a třesoucím se hlasem Petr Michalů.

Jak dopadne Jiří Suchánek, který toho má podle obžaloby na svědomí více, bude jasné nejdříve v polovině dubna.

„Jednání jsem musel odročit, je potřeba ještě dovyslechnout další svědky. Další pokračování je naplánováno na 15. dubna,“ uvedl soudce Richard Skýba.

Jiří Skýba se měl podle obžaloby dopustit zneužívání pravomoci veřejného činitele hned v několika případech, a to v době, kdy pracoval v hodnosti nadporučíka na Inspektorátu drog, zbraní a střeliva na Okresním ředitelství Policie v Liberci.

Mimo pomáhání u zkoušek žadatelů o zbrojní průkaz měl navíc nahlížet do přísně střežené policejní databáze, čímž podle obžaloby neoprávněně zjišťoval osobní údaje, a kromě toho pak údajně předával jednomu z obchodníků se zbraněmi osobní údaje o pozůstalých, kteří v dědictví po zemřelých získali zbraně. Ani on svou vinu nepopřel, uvádí však, že z jednání neměl žádný zisk a k činům ho vedla pouze snaha pomoct.