Třiašedesát případů vloupání do opuštěných chalup řešili od začátku letošního roku do konce srpna liberečtí policisté. Blížící se zimní měsíce jsou pro chataře obzvlášť rizikovým obdobím.

Opuštěné zazimované chaty, speciálně ty ležící na samotě mimo zraky sousedů, se totiž často stávají cílem zlodějů. Liberečtí policisté proto chataře varují, aby neopomíjeli alespoň základní preventivní opatření, která jim pomohou ochránit jejich majetek. Objasnitelnost případů vykrádání chat a chalup je totiž na Liberecku poměrně nízká.

„Z letošních 63 případů vloupání, které evidujeme ke konci srpna, se jich podařilo objasnit 30 procent. Tato statistika je srovnatelná s loňským rokem, kdy z celkových 96 případů objasnili policisté 33 procent,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Špatnou zkušenost s návštěvou zlodějů v zazimované chatě má například Liberečan Petr Hovorka. „Moji chalupu vykradli během posledních tří let opakovaně. Letos už jsem se proto na zloděje připravil. Koupil jsem si dřevěné okenice a z chaty jsem odvezl vše cenné, takže ať se tam teď dostane kdokoliv, bude mi to v podstatě jedno,“ vyjádřil se pro Deník jeden z poškozených chatařů.

Podle Vlasty Suchánkové by se měli chataři vyvarovat právě toho, aby na chalupách nechávali hodnotné a cenné věci. „Na zimní období se vyplatí vše hodnotné odvézt. Rovněž je dobré prohlédnout, zda v okolí chalupy nezůstalo nějaké pracovní či zahradnické náčiní, díky kterému by pachatelům usnadnili práci při vloupání. V dalším případě je samozřejmě důležité zabezpečení chalupy jako takové,“ upozornila mluvčí.

Kontroly rekreačních objektů jsou také jedním z úkolů policistů. Kontroly jsou namátkové a jejich četnost se zvyšuje s ohledem na rizikové období. To znamená, že v zimním období jsou tyto objekty ze strany policistů častěji kontrolovány.