„Myslím, že jsem všechno uklidil, když ne, snad to zakryl sníh,“ řekl s úsměvem chatař Miroslav Vaněk. Přívaly sněhu navíc přístup k chatě velmi zkomplikovaly. „Nedostanu se tam já, ale ani zloději,“ dodal. Před pár dny zloději vykradli několik chalup na Českolipsku. Brali motorové pily i elektroniku, například LCD televizi. Majitelům způsobili škody za tisíce korun.

Aby se něco takového nestalo, existuje několik tipů a triků, jak se zloději nemít tu čest. „Nutné je pečlivě zvážit, co na chalupě nechat a nedat zlodějům záminku,“ uvádí v kostce dvě hlavní rady liberecká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Mnoho událostí spojených s vykradením chalupy řeší i pojišťovny. „Chaty a chalupy, které dlouho nikdo nenavštěvuje, lákají nejenom ke krádežím, ale také k přespání. A ačkoliv v nich jejich majitelé nenechají drahé předměty, mohou jim zloději způsobit nemalou škodu už jenom tím, že prokopnou dveře nebo vypáčí okna,“ sdělil tiskový mluvčí pojišťovny Alianz Václav Bálek.

Musí vypadat obydleně

Odborníci z pojišťoven i z policie se shodují, že proti zlodějům nejlépe zabírá, když objekt vypadá obydleně. „V době, kdy existují různé technické vymoženosti, které dokáží automaticky rozsvěcovat a zase zhasínat světla nebo televizi, to není vůbec nereálné,“ vysvětluje Bálek. Policisté i přes všechny výdobytky moderní technologie přesto doporučují na chatu občas zajet.

„To je určitě rozumné, vyšlapaná cestička odradí. Vyplatí se mít i dobré vztahy se sousedy, kteří si podezřelých osob mohou všimnout,“ podotkla Baláková.
Když už se stane neštěstí, že je chalupa vykradena, je dobré ihned zavolat policii i do pojišťovny. „Vyplatí se mít také fotodokumentaci cenných předmětů v objektu,“ shodují se oba mluvčí.