Příkladem bludných Mongolů je případ, který řešila v průběhu října cizinecká policie. V terénu policejní hlídka kontrolovala cizinku, která zřejmě neví, kde je. Jazyková bariéra vykonala své. Nemohli se domluvit.

Policejní hlídka proto přivezla na služebnu Inspektorátu cizinecké policie do Chomutova ženu bez dokladů.
Nakonec po kontrole otisků cizinecká policie ustanovuje její státní příslušnost – mongolskou. Je již evidována v schengenské databázi.

Stále se snažila
Na problém s mongolskou ženou vzpomíná Miroslav Vlach z ústeckého ředitelství cizinecké policie.
Vlach uvedl, že tlumočník v roli zprostředkovatele pomáhal oběma stranám. Od ženy se dozvěděl, že v Evropě již byla. Chtěla zůstat ve Francii a později v Dánsku. Vždy ji vypověděla ze země cizinecká policie. Tentokrát si našla spojence přímo v Rusku.

Nakonec přišel dlouho očekávaný den. 20. září 2008 vycestovala z Mongolska a směřovala přímo do Moskvy.
Celkem pět dnů cestovala vlakem, aby přes tajné telefonáty a doporučení našla svého pravého zachránce. Deset dnů čekala na cizí pas, který jí měl zajistit vstup do schengenského prostoru.

Jenže došlo k něčemu jinému. Místo nového pasu ji čekali dva Rusové s nabídkou, že ji převezou ilegálně do ČR.
V polovině října ženu někde vysadili a měla tam čekat na další kontakt.

„Nevím, kde jsem, jak je to daleko na hranice, neznám tu nikoho, nemám žádné doklady, neznám jména převaděčů, nevím, jak dlouho jsme jeli osobním autem, nevím, kde jsme překročili státní hranice. Za odvoz jsem zaplatila 1500 euro. Byly to mé poslední úspory. Můj pravý cestovní pas zůstal v Rusku,“ uvedla zoufalá žena.

Směr Dánsko
„Policisté se snaží ženě pomoci, ale jak, když ona prakticky nic neví,“ uvedl Vlach. Po několika hodinách vysvětlování a kreslení na tabuli lidé z cizinecké policie snahu vzdávají.

Unavená Mongolka je po protokolárním vyhodnocení převezena do Záchytného zařízení pro cizince v Bělé – Jezové, kde vyčká na další osud. S největší pravděpodobností bude nabídnuta Dánsku v rámci dalbinské dohody, protože tam požádala v roce 2007 o azyl.

„Nejhorší je zjištění, že nějací šikovní Rusové nám dopravují běžence soukromou cestovkou, přes zelenou hranici do republiky za pěkné peníze, a my nevíme kudy,“ zdůraznil Vlach.

Protože ale již několik rozsáhlých převaděčských skupin, bylo odhaleno, včetně rozsáhlé vietnamské sítě, lze předpokládat, že i na tuto skupinu dojde.