„Čtyřkolku si čas od času půjčím ve speciální půjčovně ve Vratislavicích,“ uvedl šestadvacetiletý liberecký fanoušek, který ale nechtěl být do tisku jmenován. „Projíždím se pak na silnici mezi Libercem a Jabloncem. Je to nesrovnatelně lepší zážitek než v autě,“ popsal.

Nehoda na čtyřkolce také nemusí mít tak vážné následky jako obdobná nehoda v osobním autě. Například čtyřicetiletý řidič, který havaroval v červnu na Javorníku u Dlouhého Mostu, když se vyhýbal splašené srnce, ze všeho vyvázl bez zranění. A to přesto, že se na něj vozidlo převrátilo.

Jednoduchá krádež i skvělá jízda

O čtyřkolky je ale zájem nejen mezi motoristy, ale i mezi zloději. Dokazují to dva nedávné případy odcizení čtyřkolek z Liberce. „Jedna z nich zmizela v noci z minulého pátku na sobotu z Kašparovy ulice,“ popsala mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. „Majitel krádež nahlásil a policie vyhlásila po vozidle pátrání.“

Ukradená čtyřkolka zaparkovaná před krádeží u prodejny Velkoplošný tisk v Liberci 25 se svému majiteli dosud nevrátila. Vznikla mu tak škoda ve výši sedmdesát čtyři tisíce korun.

O druhou čtyřkolku přišel nešťastník z Fojtky. Své vozítko měl zaparkované v kůlně, která ale nešla zamknout. „Policie se domnívá, že čtyřkolku si někdo předem vyhlédl,“ tvrdí Vlasta Suchánková.

Zelenou čtyřkolku někdo zcizil pod rouškou tmy v noci z minulé soboty na neděli. Škoda byla tentokrát vyšší, celých dvě stě tisíc korun. „Výjimkou nejsou ani situace, kdy se zloděj prořeže skrz vrata zavřené garáže, aby se k lupu dostal,“ varovala policejní mluvčí. To se stalo na konci července v řadových garážích ve Slovanské ulici v Liberci, kdy si nenechavec se čtyřkolkou odvezl i oblečení její majitelky.

Pachatelům v případě dopadení hrozí až tři roky za mřížemi za krádež a poškozování cizí věci. „Důvodem je právě výše způsobené škody,“ doplnila Suchánková. Čtyřkolky jsou totiž finančně velmi nákladné. I proto nejspíš přitahují nepoctivce.