Noční služba hrádeckých policistů si připsala akční zápletku. „V sobotu v noci, kolem půl třetí, stavěli hrádečtí policisté v ulici Liberecké osádku vozu s polskou registrační značkou, aby provedli standardní kontrolu," vysvětlila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Polákům se evidentně nechtělo zdržovat policejní kontrolou a tak se dali na úprk. Před policejní hlídkou ujížděli zhruba šest kilometrů. Řidič při svém zběsilém úniku navíc ohrožoval policisty najížděním na jejich vůz. „Osádka Fordu několikrát najížděla na policejní vůz a snažila se jej vytlačit ze silnice. Jenom díky včasné a rychlé reakci policisty nedošlo k nehodě," popsala Suchánková.

Honička trvala téměř 10 minut

Po téměř deseti minutách se hrádeckým policistům podařilo ujíždějící Poláky dopadnout v nedalekém Kopaczówě. Muži zákona museli použít donucovacích prostředků.

„Jednalo se o dva dvaatřicetileté cizince," popsala policejní mluvčí. Oba skončili v rukou polských policistů. Na nich teď bude zjistit důvod, proč ujížděli před českými policisty. Dvojice zadržených mužů je navíc podezřelá z trestného činu násilí proti úřední osobě.

V česko-polském pohraničí se nejedná o ojedinělý případ. Před polskými policisty ujížděl ve středu 18. července odpoledne podezřelý muž v dodávce značky Mercedes. I v tomto případě šlo o Poláka. Za podezřelého řidiče se hlídka zavěsila v polském Zawidowě, kde jej začala pronásledovat.

Muž se ale nehodlal vzdát a při honičce ujížděl policistům až do nedalekých Habartic, kde nezvládl řízení a havaroval. „Pronásledovaný muž následně z vozidla vyskočil a utíkal zpět do Polska, kde ho polští policisté zadrželi," sdělila policejní mluvčí Ludmila Knopová. Důvod, proč muž ujížděl, česká policie nekomentuje.

Právě zintenzivnění výkonu služeb v pohraničí je pro policisty jednou z priorit. Frýdlantsko se potýká s nájezdy Poláků, kteří páchají méně i více závažnou kriminalitu. Třeba v Heřmanicích jsou krádeže na denním pořádku.

Proti krádežím se rozhodl bojovat i Hrádek nad Nisou. Ten posílil noční služby městské policie. „Hlídky budou společné s Policií ČR," sdělil před nedávnem Martin Půta, starosta města.