Muži z Jablonecka, který chtěl prodat telefon za necelých tisíc korun, neznámý pachatel z účtu odčerpal téměř dvacet tisíc korun. „S dosud neznámým údajným zájemcem se domluvil na tom, že mu telefon zašle prostřednictvím zásilkové služby a na e-mailovou adresu mu zaslal odkaz, kde měl prodávající zadat údaje ke své platební kartě včetně CVC kódu. Neznámý kupující toto odůvodnil tím, že mu přes uvedenou platební kartu zašle platbu za mobilní telefon,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Ovšem jakmile prodávající kupujícímu tímto způsobem poskytl údaje ke své kartě, z jeho účtu odešla částka v celkové výši 19 600 korun.

Celý případ nyní šetří kriminalisté z Oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za jejichž spáchání hrozí pachateli v případě dopadení trest odnětí svobody až na osm let.

Policisté opakovaně nabádají k obezřetnosti při finančních transakcích v internetovém bankovnictví. Případů podvodů totiž přibývá každým dnem. Jablonečtí kriminalisté řeší mimo jiné případ, kdy 18letý studentka přišla o své úspory. „Dívku telefonicky kontaktoval neznámý pachatel s tím, že se vydával za pracovníka banky a využil k tomu i upravené telefonní číslo, které se dívce zobrazovalo na telefonu jako skutečné číslo banky. Poškozenou informoval o údajných podezřelých platbách na jejím účtu a doporučil ji ochranu, která měla spočívat v tom, že převede finanční prostředky na jiný účet,“ popsala Sochorová.

Studentka měla na účtu naspořené peníze, a proto ji situace vylekala S navrženou ochranou peněz tedy souhlasila a neznámý pachatel jí následně instruoval k založení nového účtu a převedení sumy 73 tisíc korun, a to postupně ve třech platbách. S volajícím byla domluvená, že jakmile nebezpečí na jejím původním účtu pomine, tak jí celou částku zase přepošle zpět. Ovšem jakmile peníze došly na nově zřízený účet, neznámý pachatel se odmlčel a poškozená se mu již nedovolala. Následně vše konzultovala s bankovní poradkyní a zjistila, že se stala obětí podvodu.

Další případ, který minulý týden začali kriminalisté šetřit, se stal v souvislosti s prodejem bot přes prodejní internetový portál. Dvaadvacetiletá žena na tomto portále prodávala boty za 500 korun. „Mladé ženě se ozval dosud neznámý pachatel s tím, že má o nabízené boty zájem s tím, aby ověřila bankovní ID pro přijetí platby. Následně poškozená zadala přihlašovací údaje na internetové věrohodně vypadající stránce banky, potvrdila bankovní ID a vzápětí z jejího účtu byla odčerpána finanční částka ve výši 53 400 korun,“ dodala policejní mluvčí.

„Opakovaně důrazně upozorňujeme občany, aby nikomu nesdělovali své osobní údaje a údaje ke svým účtům i platebním kartám. Prodávajícím tak dáváme na zváženou, zda není lepší prodávané věci předávat kupujícím osobně, než pod záminkou jejich dopravy přepravními společnostmi, riskovat to, že se mohou stát obdobným způsobem obětí jednání někoho, kdo o jejich nabízené zboží nemá ve skutečnosti žádný zájem a zkouší jen tak, zda je prodávající ochoten za cenu prodeje zboží sdělit neznámému člověku své osobní údaje a údaje například ke své platební kartě,“ upozornila Dagmar Sochorová.