V pondělí probíhala při vstupu do střežené části věznice standardní prohlídka věcí civilních osob, které se dostavily na návštěvu za odsouzeným. „Příslušnice vězeňské služby během kontroly maminky odsouzeného odhalila v podprsence uschované tři kusy smažených řízků, zabalených do alobalové fólie,“ přiblížila mluvčí rýnovické věznice Monika Králová.

Mohlo by se zdát, že žena chtěla pouze svému synovi přilepšit a obohatit mu již tak pestrý vězeňský jídelníček. I tak se žena dopustila protiprávního jednání. Dozorci ji proto odvedli do čekárny u hlavního vstupu do věznice. Zde ovšem její snaha o propašování nepovolených předmětů neskončila.

Bystrému oku vrchního inspektora strážní služby neuniklo, že žena cosi vyhodila oknem ven. Po zhlédnutí kamerového záznamu se potvrdilo, že matka v čekárně z okna vyhodila větší igelitový sáček s neznámou sypkou látkou bílé barvy a neurčeným množstvím kapslí.

„Pohotový člen rodiny, který čekal před vstupem do věznice, sáček ihned vzal a snažil se jej rychle ukrýt pod lavičkou,“ popsala Králová. Příslušníci vězeňské služby jej však díky kamerám zahlédli, osobu zadrželi a přivolali policisty. Podle strážní služby i policistů je s téměř jistotou jasné, že sáček obsahoval drogu.

„Civilní osoby jistě neujdou zaslouženému trestu za toto protiprávní jednání a se svým odsouzeným synem se budou moci setkávat při návštěvách v Rýnovicích pouze za dělící přepážkou a za zpřísněných bezpečnostních opatření,“ doplnil ředitel věznice Vlastimil Kříž.

Letos to není první případ, kdy se rodinní příslušníci snažili do věznic propašovat drogy. Přítelkyně trestance a její známý se pokusili propašovat za zdi Věznice Plzeň Bory pervitin. Drogu ukryli do zvýrazňovače. „Společně připravili balíček, který zaslali do věznice,“ uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová. Ve zvýrazňovači se nacházela neznámá krystalická látka. Rozbory odhalily, že to je pervitin.

Poslat drogu v balíčku napadlo i 36letého muže. Známému ji poslal do Věznice Horní Slavkov. „Při kontrole došlé pošty pracovníci vězeňské služby objevili v zásilce předměty, ve kterých byl ukryt bílý sypký prášek. Policie pak zjistila, že látka obsahuje amfetaminové deriváty a je zařazena do psychotropních látek,“ popsala mluvčí karlovarské policie Soňa Hergezelová. I když muž uvedl falešnou zpětnou adresu, podařilo se ho policistům dopadnout.

Všechny tři policisté obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Ve vězení mohou strávit až pět let. Stejně tak i matka, která šla za synem do rýnovické věznice.