„Dvanáct přestupků jsme oznámili příslušnému správnímu orgánu a sto padesát devět jich vyřešili na místě uložením blokové pokuty," informovala mluvčí krajské policie Jana Světlá. Jen na pokutách tak policisté vybrali hřešících řidičů více jak šestašedesát tisíc korun.

Zjištěné prohřešky

Dopravně bezpečnostní akce se celkem zúčastnilo osmdesát policistů. Zaměřili se především na kontrolu dodržování povolené rychlosti jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systému u převážených dětí, ale také na častý nešvar, kterým je telefonování během jízdy.

Podle mluvčí pátrali policisté zároveň po hledaných osobách a odcizených vozidlech a jiných věcí.

Jak již z nadpisu vyplývá, nejvíce motoristů se přestupku dopustilo tím, že sešlápli plyn více než měli. Policisté při rychlejší jízdě než povolují značky přistihli hned čtyřiašedesát řidičů. Druhým častým prohřeškem byl nevyhovující technický stav automobilu, na který policisté během akce narazili hned v osmatřiceti případech.

„Pět řidičů nepoužilo zádržný systém při přepravě dětí, další hříšník byl pod vlivem alkoholu, tři řidiči bez řidičského oprávnění a jeden u sebe neměl řidičský průkaz," upřesnila.

Zapojil se Passat

Páteční den byl ale ve znamení i druhé policejní akce. Ta probíhala ale jen od třinácté do sedmnácté hodiny. Policisté se při ní hlavně zaměřili na kontrolu rychlosti jízdy. Proto se do ní zapojil i stíhací Volkswagen Passat. Ani on o hříšníky neměl nouzi. Policisté během několikahodinové akce zkontrolovali sedmnáct automobilů. Dopravní přestupek pak zjistili u pěti řidičů.

„Tři jsme oznámili správnímu orgánu, dva řidiči byli pod vlivem návykové látky a v jednom případě jsme řidiči za špatné předjíždění uložili kauci ve výši šest tisíc korun," dodala Světlá.

Zároveň policejní mluvčí upřesnila informace o zfetovaném řidiči. Toho policisté odhalili v Hrádku nad Nisou. Jednalo se o devatenáctiletého mladíka, který řídil automobil Honda Civic. Nejenže měl pozitivní test na omamnou a psychotropní látku cannabis, navíc řídil auto i přesto, že má zákaz řízení. „Policisté mu zakázali další jízdu a ještě týž den v odpoledních hodinách mu sdělili podezření z trestného činu maření úředního rozhodnutí," doplnila.