Dvě nelegální pěstírny marihuany odhalili na Semilsku v první polovině loňského roku policisté. Obviněné osoby skončily ve vazbě. Případy se nadále zabývali kriminalisté.

Největší pěstírna se nacházela v jednom z objektů v Jilemnici. Ten podle informací policie měl od loňského února v pronájmu sedmatřicetiletý muž z Vietnamu. Razie proběhla počátkem dubna.

„V objektu policisté nalezli devět set třicet osm rostlin vysoce šlechtěných kultivarů marihuany v různých stádiích růstu," informoval mluvčí semilské policie Petr Kmínek.

Kromě rostlinek ale policisté v pronajatých prostorách objevili i samotného pěstitele. Toho na místě zadrželi a následně obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy ve stádiu přípravy.

„Ze zabavených rostlinek by se v případě jejich dopěstování dalo získat až pět a půl kilogramu čisté drogy," upřesnil Kmínek s tím, že v době policejní razie měli pachatelé těsně před sklizní některých rostlin.

Pěstírna v penzionu

Při druhé policejní razii objevili policisté nelegální pěstování marihuany v prostorách bývalého penzionu. Ten obýval manželský pár i s dítětem. Objekt se nachází v obci nedaleko Jilemnice.

Policisté při realizaci případu zajistili pět set šedesát osm rostlin marihuany, k tomu téměř pět set kusů rostlinek již sklizených a usušených.

Pěstírna tak pravděpodobně fungovala již delší dobu. Podle Kmínka nejméně od listopadu 2012 až do doby, kdy do ní vtrhli policisté. Tedy do června loňského roku.

Pětatřicetiletý muž, kterého spolu s jeho manželkou policisté na místě zadrželi, je podezřelý z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Drogová statistika

Policisté navíc za celý loňský rok objasnili deset případů nelegálního dovážení léků z Polské republiky. A to v rámci úzké spolupráce s Celní správou a cizineckou policií.

„V porovnání s rokem 2012 jde o dvojnásobný počet případů," zhodnotil loňský úspěch Kmínek.

Všechny odhalené případy měly jedno společné. Vždy se jednalo o dovoz léků s obsahem pseudoefedrinu k výrobě pervitinu.

Policisté s celníky na pašeráky narazili při kontrolách vytipovaných automobilů na příjezdových silnicích ve směru od Polska.

„Ve spolupráci s kriminalisty jsme zajistili téměř patnáct tisíc pět set kusů léků různých druhů. V deseti zjištěných případech jsme z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy obvinili šestnáct lidí," dodal mluvčí. Výrobci by z takového množství léků vyrobili přes šest set padesát gramů pervitinu za téměř sedm set tisíc korun.

Loňskému roku kralovala jednadvacetiletá žena z Mělníka. Ta si podle policie v Polsku nakoupila tři tisíce různých léků, z nichž by vyrobila pervitin za více jak sto tisíc korun. Se stejným množstvím se pak policisté setkali během Vánoc, kdy se takové množství pokusil z Polska převézt otec se synem. A to přes to, že v minulosti za stejný čin dostal již podmínku. Nový rok tak podle policie přivítal ve vazební věznici.