Navíc musí armádě vrátit 1,5 milionu korun za speciální kontejner na přepravu psů, který nechal vyrobit. Vojáci ho ale nemohou používat, protože nemá potřebný atest. Informuje o tom páteční MfD.

Pochybení soud shledal i při opravě grabštejnských kasáren. "Výběrová řízení byla pouze formální, o zakázkách se už rozhodlo dříve. Obžalovaný jako velitel útvaru porušil pravidla transparentnosti," uvedl ve své závěrečné řeči státní zástupce. Soud se s obžalobou ztotožnil, Onodi se podle něj dopustil zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Rozsudek není pravomocný, obhájce si ponechal lhůtu na odvolání.

Obžaloba vinila Onodiho z toho, že v letech 2005 a 2006 podepsal smlouvy na zakázky za téměř pět milionů korun s firmami z Jablonce nad Nisou, Trutnova a ze Zlína. Navzdory zákonu přitom zakázky nenabídl více společnostem.

Mimo zakázky na kotec, který měl sloužit při letecké přepravě psů na mise do Iráku nebo Afghánistánu, utratil Onodi přes tři miliony korun za nábytek do kanceláře, kamerový systém a vybavení kinosálu. Onodi po celou dobu vinu popírá, tvrdí, že žádnou škodu nezpůsobil, a celou kauzu pokládá za pomstu za jeho kritiku poměrů v armádě.

Pro Onodiho není rozsudek první zkušeností s českou justicí. Na konci dubna 2008 dostal u Okresního soudu v Liberci podmíněný trest půl roku vězení se zkušební dobou jeden a půl roku za vydírání mladé ženy.

Podle obžaloby si najal ženu na fotografování a nutil ji, aby se při fotografování svlékala, prováděla autoerotické praktiky, svazoval ji a osahával. Hrozily mu tehdy až tři roky vězení.