Týden po povodních. Lidé uklízí. Rodině z Chrastavy voda vytopila dům. Pomocnou ruku nabízí i jejich známý. Musíme si pomáhat. Dojemný příběh kazí jeho konec. Muž rodinu okradl. V nestřežené chvíli byl v místnosti sám a využil toho. Odnesl si 45 000, které rodina získala na sociálních dávkách. Teď svého činu lituje.

„Nechci se nikoho dotknout, ale vy máte takové známé?“ reaguje na mužovu bohatou kriminální minulost Jan Drahný z Chrastavy. „S takovými lidmi se nestýkám a určitě bych si někoho takového do domu nepustil,“ pokračuje.

Policie zatím nesdělila, o jakou rodinu jde. Neví to ani v samotné Chrastavě. „Abych se přiznal, dozvěděl jsem se o tom až z novin. Nevím o koho jde. Ale vím, že za dobrovolníka se nevydával, znal je,“ potvrdil starosta města Michael Canov.

Muž tedy nebyl falešný dobrovolník, ale s rodinou se znal a opravdu přišel pomoci s úklidem. Příležitost ale dělá zloděje a muž kradl. Poněkud jinak proběhlo i jeho přiznání. Muž se nakonec opravdu udal, policisté ho ale odhalili už předtím.

Přiznal se dvakrát

„Od okradené rodiny jsme zjistili jméno i bydliště muže, pak jsme získali i jeho telefon. Zkontaktovali jsme ho, ani nezapíral a spolupracoval,“ sdělila mluvčí policie Ludmila Knopová. Jedno přiznání mu zřejmě nestačilo. Proto za chvíli volal na tísňovou linku.

„Je pravda, že než jsme pro něj přijeli, sám volal na linku 158, kde se ještě jednou k činu doznal, zřejmě ho dále tížilo svědomí,“ dodala mluvčí.

Zloději teď hrozí až osmiletý žalář. Čin totiž spáchal v době živelní pohromy. Test tak zřejmě bude tvrdý bez ohledu na to, kolik ukradl. „Ověřujeme i jeho kriminální minulost, to mu může také přitížit,“ řekla Knopová.

Na Cvikovsku minulý týden falešný dobrovolník pod záminkou pomoci při úklidu okradl majitele vyplaveného domu o nářadí a notebook za bezmála 60 tisíc korun. „Lidé by měli věnovat pozornost tomu, kdo jim pomáhá, koho si pouští do domu,“ doporučil krajský policejní ředitel Milan Franko.

Zloději se objevují

V Libereckém kraji se první krádeže objevily už bezprostředně po záplavách. Ve vazbě skončili tři Poláci, které dopadla policie před týdnem v Raspenavě, když navrtávali nádrže automobilů a kradli benzin. Pokusili se vykrást také jeden z domů. Na zloděje upozornili všímaví sousedé.

Dopadení Poláci jsou recidivisté, kteří kradli i doma v Polsku. I jim hrozí až osm let vězení. Dalších pět lidí, které policie podezírá z krádeží minulý týden v Chrastavě, je vyšetřováno na svobodě.