Zůstaly díry

Po nájezdu zloděje či zlodějů zůstaly na hřbitově po odcizených stromcích jen díry v zemi. A vztek a oči pro pláč u místních občanů.

„Kdo si dal s přesazováním tújí práci a kde následně skončily, vyšetřují policisté z Hodkovic nad Mohelkou," informovala policejní mluvčí Ivana Baláková a dodala, že pachatel či pachatelé prokázali tímto činem hrubou neúctu k místu posledního odpočinku zesnulých.

Morální újma

Zloději se nezastaví před ničím. Ani před pietním místem jako je hřbitov. Lidé na něj chodí uctívat vzpomínku na své zesnulé blízké, bohužel se však najdou i tací, kterým je lidský osud lhostejný. Hřbitov tak někteří lidé navštěvují jen za účelem vidiny zisku z prodeje odcizených věcí.

Známy jsou však i případy vandalů, kteří podobná pietní místa poškozují jen proto, aby se pobavili či předvedli před svými vrstevníky.

„Na Liberecku evidujeme od počátku letošního roku šest případů trestné činnosti páchané na hřbitově. Za celý loňský rok jich na Liberecku bylo osm," shrnula mluvčí liberecké policie Jana Světlá a dodala, že nejčastěji šlo o krádeže a poškozování náhrobků. Okrasné túje zmizely ve dvou případech.

Ukradl zvon a plech

Dvaadvacetiletý mladík odcizil zvon ze hřbitova v Oldřichově v Hájích. Činu se dopustil letos v březnu.

Policejní pes zvon vypátral. Byl schovaný pod větvemi nedaleko místního potoka. O několik set metrů dále vyčmuchal i sáňky, na kterých mladý pachatel zvon ze hřbitovní kapličky odvezl a batoh s odcizenými plechy.

Psovi neunikl ani pachatel. Toho policisté objevili mezi skalami. Dal se však na útěk a proto byl opět nasazen policejní pes, který jej zadržel do příchodu policisty. Mladík nyní čeká na verdikt soudu. „Jeho výši si vyslechne do dvou týdnů," sdělila Světlá.

Zloděj na Sychrově

O tom, že zloděje lákají okrasné stromky ze hřbitova, se přesvědčili i v Sychrově na Liberecku. Neznámý pachatel zde v květnu odcizil deset stromků za osm tisíc korun.

V nedalekých Hodkovicích nad Mohelkou zase zmizel náhrobek z černého mramoru.

Odcizil zábradlí

Zloděje na hřbitově letos zaznamenali i obyvatelé v Kunraticích na Frýdlantsku.

Venkovský hřbitov tehdy v noci navštívil zloděj a zanechal po sobě spoušť. Odcizil měděné a hliníkové zábradlí z hrobek v délce několika metrů, nevynechal ani lucerničky a vázičky.

„Policie jej dopadla, ale prokázala mu jen měděnou vázičku, kterou u něj při zadržení policisté nalezli," uvedl starosta Kunratic Milan Götz a dodal, že škoda sice překročila tisíc korun, ale morální újma je nevyčíslitelná.

Policie žádá

Trestných činů a přestupků spáchaných na hřbitovech není v Libereckém kraji mnoho. Liberečtí policisté přesto žádají širokou veřejnost o spolupráci.

„Vzhledem k předpokládanému nárůstu této trestné činnosti s příchodem podzimu a blížícího se dne Památky zesnulých, chceme požádat občany, aby zvýšili pozornost a všímali si pohybu cizích nebo podezřelých osob na hřbitově a jejich blízkém okolí. Sebemenší vodítko pak může kriminalistům pomoci k odhalení pachatelů," doplnila Jana Světlá.