Možná z toho má potěšení, když čte tyto řádky, a nebo mu prostě jen vadí zeleň. V Jablonci každopádně řádí neznámý vandal, který úmyslně likviduje stromy. Ve velkém. A jak vyšlo najevo, zřejmě to dělal už loni.„Už na podzim pracovnice z oddělení správy veřejné zeleně zjistila, že některé stromy u přehrady jsou poškozené, ale tenkrát nikoho nenapadlo, že by mohlo jít o úmysl. Jenže hned na jaře se objevily další stromy, které jevily známky poškození a zjistilo se, že je někdo navrtal a čímsi zalil," konstatovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová s tím, že město už o těchto případech informovalo policii.

Znepokojující je, že úmyslně poškozené stromy se objevují po celém Jablonci. Nejvíc jich je v okolí přehrady ve Mšeně.

„V rekreační zóně se to týká celkem dvaatřiceti stromů. Jde o lípy, břízy a osiky. Další vzrostlý a ještě loni krásný strom někdo navrtal v zahradě Mateřské školy Lovecká. V kmeni turecké lísky jsme nalezli třicet děr," poznamenala Štěpánka Gaislerová z oddělení správy veřejné zeleně.

A tím ještě výčet nekončí. Nejnovějším případem z posledních dnů je navrtaná a zalitá bříza mezi ulicí 5. května a Lipanskou. I v tomto případě jde o mohutný strom.

„Podle znaleckého posudku dosahuje výše dosavadní škody částky 442 tisíc korun," sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Ekologická hodnota zeleně je ale podle magistrátu daleko vyšší.

Jak jablonecký magistrát, tak místní policisté apelují na případné svědky, kteří vandala mohli vidět, aby neprodleně kontaktovali městské oddělení správy veřejné zeleně nebo rovnou Policii ČR.

„Jde o trestný čin poškození cizí věci. V případě, že se pachatele podaří dopadnout, mu vzhledem k výši škody hrozí až rok vězení," konstatovala jablonecká policejní mluvčí.

Jablonečané jednání vandala nechápou. „Je to smutné. Nerozumím tomu, co k tomuhle může člověka vést," posteskla si Věra Fabiánová.