Lékař a podnikatel by měl zůstat dalších sedm let pod dohledem. Po dobu podmínky se musí vyhýbat alkoholu a omamným látkám. „Nesmí páchat přestupky ani trestnou činnost. Pokud bude vyzván podrobit se testu, musí ho podstoupit,“ doplnil soudce Jan Hospodka.

Podle libereckého psychiatra Jaroslava Tržického není Bartákovo pobyt na svobodě pro společnost nebezpečný. Stejný názor ve svém posudku uvedla i psycholožka Jindřiška Lejsková. „Nedovedu si představit, že by posuzovaný ve svém věku, po ztrátě kontaktů, dokázal navodit takovou situaci, aby mohl ve svém předchozím jednání pokračovat,“ vysvětlila psycholožka.

Podmíněně propuštěný lékař uvedl, že bude bydlet u své rodiny, se kterou má stále dobré vztahy a žít ze starobního důchodu. Chce se vrátit ke své původní profesi.

O Jaroslavu Bartákovi rozhodoval jablonecký soud natřikrát. Dvakrát rozhodnutí zvrátil Krajský soud v Ústí nad Labem. Naposledy, když nařídil vypracovat nový znalecký posudek o Bartákově duševním zdraví.

Trýznění asistentek

V prosinci 2007 před Michnovým palácem Jaroslav Barták brutálně zbil svou asistentku Lucii Ř. a silně jí mlátil hlavou o kapotu auta, takže ji museli zachraňovat kolemjdoucí. Případ projednával soud, poškozená přijala odškodnění.

Na jaře 2011 Barták natáčel erotický film, ve kterém se obsadil do role kardinála. Část filmu vznikla na velvyslanectví Vatikánu v Praze. Apoštolská nunciatura poté proti tomu důrazně protestovala s tím, že Barták zneužil možnosti pohybu na velvyslanectví, kam měl přístup jako lékař.

V srpnu 2011 na žádost českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar před Bartákem ukryl a zachránil jeho 22letou asistentku Lucii, kterou Barták na pracovní cestě podle svědectví bil, sexuálně napadal, vyhrožoval jí smrtí a zadržoval její cestovní pas, přičemž jí vyhrožoval svými známostmi s vlivnými lidmi. I velvyslance se pokoušel zastrašit svou známostí s ministrem zahraničí.

Deník MfD poté získal svědectví dalších šesti bývalých asistentek, které v uplynulých letech na služebních cestách bil a sexuálně napadal a vyhrožoval jim svými známostmi. Ve všech případech si záměrně najal na inzerát na zahraniční cestu asistentku, která neuměla cizí jazyky. České televizi Barták řekl, že jde o pomstu neschopných asistentek či o akci organizovaného zločinu proti němu.

V září 2012 byl s Bartákem zahájen soudní proces. Čelil obžalobě z osmi závažných trestných činů, většinou sexuálního charakteru, dále vydírání či ublížení na zdraví. Policie zadokumentovala 11 žen, kterým Barták ubližoval od roku 2006.