Předseda severočeského krajského soudu v Ústí nad Labem Milan Kohoutek je reakcemi překvapen. Navrhl soudkyni Brabcovou na doporučení výsledku výběrového řízení. Ještě více Kohoutka rozladila interpelace vůči ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Petr Skokan, poslanec z Libereckého kraje za VV, v interpelaci Pospíšila uvedl:

„V Libereckém kraji se na mne obrátila celá řada osob, jsou vyděšeny alarmující situací, která vznikla na soudech v kraji v souvislosti s výběrem předsedů okresních soudů. Podle dostupných informací se doktor Milan Kohoutek, předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem, bezprecedentně zasadil a začal zasahovat a manipulovat do výběru předsedů soudů v Libereckém kraji. Například v případě Okresního soudu v Jablonci nad Nisou…"

Předseda ústeckého krajského soudu nechtěl interpelaci poslance Skokana komentovat a vířit tím další vášně. Odkázal na ministerstvo spravedlnosti.

Ministr spravedlnosti Pospíšil uvedl pro Deník, že „předseda krajského soudu pouze akceptoval doporučení výběrové komise a návrh na jmenování úspěšné uchazečky předložil. Nebyly potvrzeny žádné zásahy či nezákonné vstupy předsedy krajského soudu Milana Kohoutka do tohoto výběrového řízení."

V mailech bylo především zdůrazněno členství soudkyně Brabcové v KSČ, a to, že „její otec byl nejvýše postaveným komunistickým funkcionářem v celém jabloneckém okrese a poškodil mnoho lidí," jak se psalo v jiném z mailů, který redakce obdržela. V dalším pisatel zdůrazňuje, že byl její otec v sedmdesátých letech v prověrkové komisi.

Jiní lidé naopak zdůrazňují, že členy KSČ byli i členové českých vládních stran, včetně ODS a ČSSD, a nikdo z toho nedělá vědu.

Ministr Pospíšil dále uvedl, že kvůli výsledkům výběrového řízení se u ústeckého krajského soudu 12. června uskutečnilo setkání: „Jednání se za ministerstvo spravedlnosti účastnil můj náměstek Filip Melzer a vrchní ředitel justiční sekce Jan Smetana. Předmětem jednání bylo zmapování výběrového řízení." Byli přítomni také tři soudci z Jablonce a Jana Kurešová, místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem, která výběrové komisi na obsazení funkce předsedy Okresního soudu v Jablonci nad Nisou v dubnu předsedala.

Podle ministra výsledek jednání nepotvrdil obavy z netransparentnosti či z manipulace. Uvedl, že soudkyně Brabcová vyhrála výběrové řízení a měla velmi dobré znalosti, výborně se orientovala ve všech oblastech správy soudu včetně hospodaření. Ale zaznamenali jsme i názory, že přečíst si statistiky a znát nějaké momentální ukazatele nic zvláštního nedokazuje v době, kdy soudy již řadu let čekají jenom na stále nové finančně omezující scénáře a nekoncepčnost rozpočtového vytloukání klínu klínem prakticky znemožňuje rozvojové iniciativy.

Jak je vidět, neklidným územím je dnes i oblast justice: nejen vládní hysterie kolem žádosti poslancům o vydání Parkanové, vášně spojené s postem Nejvyššího státního zástupce, ale jsou to dnes i zmatky a vášně kolem jmenování jabloneckého předsedy okresního soudu.