Jednoho z nich zadrželi policisté ve čtvrtek před půlnocí ve Skalici u Č. Lípy, kde odčerpával naftu z cizího nákladního vozu a na jeho počínání upozornili občané.

Vyšetřování ukázalo, že zadržený čtyřiatřicetiletý muž měl společníka, kterému se podařilo před policisty v osudnou noc uprchnout. Jedná se o stejně starého muže, přičemž oba pachatelé mají trvalé bydliště v České Lípě a jsou závislí na drogách.

Zřejmě i proto mají větší spotřebu peněz, které si obstarávají ilegálním způsobem. Povedené dvojici policisté prokázali kromě čtvrtečního deliktu dalších devět případů krádeží pohonných hmot s celkovou škodou 93 500 korun.

„Provedli je společně v časovém rozmezí od ledna do září letošního roku, a to na různých místech Českolipska. Policejní komisař již oba zloděje v této souvislosti obvinil ze spolupachatelství na krádeži a na poškozování cizí věci,“ říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Jejich trestní stíhání probíhá na svobodě a oběma mužům hrozí dvouletý pobyt za mřížemi.

Během vyšetřování krádeží vyšly najevo skutečnosti, které by mohly zajímat některé motoristy, konkrétně bývalou či budoucí potenciální klientelu obviněných. Pachatelé totiž zcizené pohonné hmoty rozprodávali náhodným zájemcům a vzhledem k tomu, že benzín a naftu míchali dohromady, mohli by své zákazníky velmi poškodit.

Pokud se nafta dostane do nádrže osobního vozidla, které jezdí na benzín, může nezvratně zničit katalyzátor i motor. Obvinění nabízeli svůj speciální „benzín“ za 20 korun za litr.

„Policisté všechny zájemce o levné pohonné hmoty na takzvaném černém trhu upozorňují, že se jejich nákupem nejen vystavují přísnému postihu za trestný čin podílnictví, ale zároveň si také znehodnocenými pohonnými hmotami mohou své vozidlo zničit,“ dodává policejní mluvčí.