Kriminalisté z vraždy včera obvinili devětačtyřicetiletého muže z Litvínova, který si momentálně jeden trest už odpykává. Ve Valdicích sedí za vraždu své babičky.

Oním vrahem je Jiří Kutner z Litvínova. Že jde o Kutnera, Deník zjistil díky tomu, že muž byl odsouzen za litvínovskou vraždu.

Podle nálezu stop DNA se kriminalisté domnívají, že ženu Kutner napadl 21. června 1994 v jejím bytě v panelovém domě v Ústí nad Labem. Uškrtil ji, prohledal byt a ukradl zlatý řetízek. Případ stále ještě není promlčený, protože se jedná o vraždu, ze které měl pachatel majetkový prospěch. V těchto případech je promlčecí doba 20 let.

Případ tehdy nebyl objasněn, ale zachovala se vrahova stopa krve z jeho drobného poranění. Tehdy se ještě nedělaly testy DNA a pachatele se nepodařilo odhalit. Stopu ale kriminalisté archivovali v kriminalistickém ústavu, který se občas vrací ke starým případům. Dělá testy DNA a porovnává je se vzorky, které má v databázi.

Vzorek muže, kterého nyní policisté obvinili, v ní je, protože je násilník ve vězení. „Kriminalistický ústav v Praze vzorek krve neznámého pachatele převedl na DNA a zjistil, že se shoduje s DNA již odsouzeného pachatele. Ústav prováděl analýzu vzorků DNA s genetickými stopami zajištěnými na místě dosud neobjasněných trestných činů,“ uvedla kriminalistka Helena Pšeničková z ústeckého krajského ředitelství policie. Jméno pachatele odmítla komentovat.

Pokud skutečně je ústeckým vrahem pětapadesátileté ženy Kutner, jde o známou firmu. V červnu roku 2000 nabyl právní moci rozsudek, kterým byl recidivista Jiří Kutner z Litvínova odsouzen k 23 letům vězení.

Ve Valdicích sedí Kutner za to, že 8. 11. 1999 odpoledne v Janově na Mostecku v Gluckově ulici navštívil svoji babičku. Aby získal peníze, stařenku (87) udusil. Našel u ní zhruba 4000 Kč, zbytek důchodu, který si ten den vyzvedla na poště. Vrah byl usvědčen svědectvím vlastní rodiny a známých. V kriminalistické laboratoři našli také stopy vláken vrahových kalhot na pokrývce postele v bytě zavražděné stařenky. To byl důkaz jeho přítomnosti v bytě v osudný den.

Z vyšetřování také vyplynulo, že v červnu 1994 u babičky vypáčil dveře do bytu a ukradl jí 4000 korun. Když chudák stará paní zjistila, že ji vykradl vlastní vnuk, povzdechla si a nedala souhlas k jeho trestnímu stíhání. O pět let později se jí za to vnuk odvděčil uškrcením. Za mřížemi pobyl předtím více než 15 let.

Podobně policisté odhalili pomocí DNA delší dobu nevyřešenou vraždu v Litoměřicích. Kvůli odhalení pomocí DNA byl proto na útěku šestatřicetiletý Roman Horáček. Kriminalisté ho podezřívají z dnes již dvacet let staré vraždy lékařky, zástupkyně primářky interny, přímo v její ordinaci v Litoměřicích. Kriminalistům muž unikal policii od července roku 2004.

Horáčka usvědčila analýza DNA z místa činu. Kriminalisté získali DNA po návštěvě Horáčka ve vězení, kde již seděl za dvojnásobnou vraždu, z nedopalků cigaret. Jako důkaz se však nemohl rozbor DNA použít, protože nebyla metoda zjišťování shody DNA na takové úrovni jako nyní. Druhý odběr DNA u Horáčka byl proveden znovu krátce před jeho propuštěním z vězení. Když zjistil, že biologický vzorek ho usvědčil, utekl. Nakonec skončil, jak žil, byl zavražděn na Českobudějovicku.