Podle něj se za letošních prvních pět měsíců ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížil jak počet vražd, tak například loupeží, vloupání do chat nebo třeba případů hospodářské kriminality.

Jediným ukazatelem, který se obecnému snížení počtu trestných činů vymyká, je počet vyšetřovaných požárů. Těch měli policisté v celých Severních Čechách letos na stole zatím sedmadevadesát, tedy o devět více než loni.

„Přímo na Liberecku jsme letos evidovali celkem 2 248 trestných činů, zatímco v loňském roce 2 606. Zároveň se však snížilo procento objasněných případů, a to zhruba o tři procenta,“ informovala tisková mluvčí severočeské policie Šárka Poláčková. Současná objasněnost trestných činů na Liberecku tak činí něco přes pětačtyřicet procent.

V celých severních Čechách se v letošním roce prozatím odehrálo osm vražd, oproti loňským čtrnácti se jedná o mírné zlepšení.

Na Liberecku se zatím letos vraždilo jen jednou, stejně jako za stejné období loňského roku. Severočeským policistům se letos poměrně daří vrahy vypátrat. „Z osmi letošních vražd jich zatím kriminalisté objasnili šest,“ uvedla tisková mluvčí Šárka Poláčková. Vloni skončilo vyšetřování čtrnácti vražd úspěchem v devíti případech.

Méně případů letos policisté na severu Čech vyšetřují také v oblasti loupeží. Například o auto přišlo letos tímto způsobem na Liberecku 230 lidí. V loňském roce od ledna do května přitom policisté vyšetřovali téměř o stovku krádeží více.