Třicet dva osob obvinil v pondělí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) z trestného činu vydírání formou spolupachatelství. Jde o lidi, kteří měli jako zaměstnanci ČEZ Měření s.r.o. a jejího útvaru pro odhalování netechnických závad na různých místech v republice, v nejméně padesáti případech vstupovat bez řádného povolení na pozemky poškozených, a po odpojení dodávky elektrické energie je následně nutit k zaplacení vysokých finančních částek za údajný černý odběr. Deset z těchto obviněných osob je z Libereckého kraje.
Jeden z případů, který měli odhalit jako černý odběr, se odehrál také v Libereckém kraji. Nicméně do šetření je zahrnuta i skutečnost, že obvinění lidé měli poškozené osoby nutit dostavit se k jakýmsi nočním pohovorům. Tato dojednání se přitom v nemalém procentu případů odehrávala v Jablonci nad Nisou.
„Jeden z případů, tj. neoprávněný odběr, byl zjištěn v Harrachově. Ale většina skutků spočívala v tom, že tyto osoby byly zvány na pohovory do Jablonce nad Nisou,“ potvrdil JUDr. Karel Studený, státní zástupce Krajského státního zastupitelství Ostrava, pobočka Olomouc, který věc dozoruje.
Detektivové ÚOOZ skupinu lidí viní nejen z výše zmíněného vydírání, ale právě i z toho, že měla poškozeným při zmíněných nočních pohovorech vyhrožovat trvalým odpojením elektrické energie, vyhrožovala oznámením na policii, soudy a stupňující se pokutou v případě, že nebudou spolupracovat s útvarem pro odhalování netechnických ztrát.
„Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že obvinění měli odpojení elektrické energie použít jako nástroj k tomu, aby poškozené dostali do psychického tlaku a ti „pochopili“, že na opětovném připojení elektrické energie jsou zcela závislí. Pod tímto tlakem pak poškození „dobrovolně“ podepisovali smlouvy o uznání dluhu,“ uvádí ve zprávě o obvinění ÚOOZ.
V rámci realizace případu s krycím názvem Izolátor, také detektivové provedli domovní prohlídky, při nichž objevili součásti policejních uniforem a v jednom případě dokonce kompletní stejnokroj včetně hodnostního označení podpraporčík.
Společnost ČEZ své lidi brání
Společnost ČEZ za svými pracovníky pro odhalení krádeží elektřiny však podle vydaného vyjádření stojí. „Někteří odhalení černí odběratelé se snaží bránit všemi prostředky včetně napadání energetických specialistů. Chápeme, že policie musí prošetřit všechna oznámení. Věříme však, že naši pracovníci budou od nařčení očištěni a policie se bude soustředit na zloděje elektřiny a ne na ty, kdo se snaží krádežím bránit. Dosavadní postup a komunikace ÚOOZ nás překvapují i proto, že policie tento útvar využívala při boji proti narkomafii,“ uvádí ve zprávě reagující na obvinění mluvčí ČEZ a.s. Ladislav Kříž.
Své přesvědčení o nevině svých zaměstnanců přitom opírá ČEZ o prověření metodiky NTZ, které provedl interní audit společnosti.
Všichni obvinění lidé jsou stíháni na svobodě, a v případě prokázání viny, podle konkrétního podílu na trestné činnosti, hrozí jim až dvanáctiletý trest odnětí svobody.
ČEZ si bude stěžovat na zásah detektivů
Praha - Na víkendový zásah policie si budeme stěžovat, prohlásil právník společnosti ČEZ Juraj Szabó. Energetickému gigantu se nelíbí akce detektivů z Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (UOOZ), který obvinil z vydírání 32 kontrolorů společnosti.
Ti pro ČEZ lovili černé odběratele elektřiny. „Nechápeme, jak mohla policie takto zasáhnout, jednali jsme podle zákona,“ hájil své zaměstnance šéf ČEZ Měření Přemysl Vániš s tím, že energetici mají právo vstupovat bez povolení na cizí pozemky za účelem kontroly měření elektroměrů.
Detektivové z UOOZ přitom lovce černých odběrů viní mimo jiné právě z toho, že bez povolení vstupovali na cizí pozemky. Tam měli údajným černým odběratelům odpojit elektřinu a pod psychickým nátlakem nutit zákazníky podepsat smlouvy, že společnosti dluží peníze.
Jako příklad psychického nátlaku policie uvedla, že ČEZ nutil zákazníky chodit na schůzky v nočních hodinách. ČEZ však tvrdí, že doba schůzky byla stanovena po domluvě se zákazníkem. Kontrolorům hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení. (autor Jiří Korbel)