Ostrava - Ostravští policisté ve čtvrtek odpoledne zadrželi bezdomovecký pár, na který byl kvůli únosu dětí vydán mezinárodní zatykač. Čtyřicetiletý muž a jedenatřicetiletá žena měli na Slovensku v Bánské Bystrice unést z ústavu své dva syny ve věku jeden a dva roky. Matku zřejmě čeká obvinění z trestného činu únosu. Otec má „na triku“ i krádeže, kterých se dopustil v České republice.

Oba chlapci byli umístěni na základě usnesení o předběžném opatření vydaným Okresním soudem v Brezne na Slovensku, do dětského domova, protože jejich matka nebyla schopna zajistit základní péči.

Dne 12. 1. 2009 v odpoledních hodinách si obě děti převzala od personálu dětského domova jejich matka a její přítel. Tentýž den večer je měla do dětského domova vrátit. Se svým přítelem ukradli a zfalšovali propustku dětí z domova, aby s nimi mohli odcestovat ze Slovenska. Naposledy policie jejich stopy zachytila v ranních hodinách v Českém Těšíně, ale od té doby o nich nemá žádné informace.

Obě děti cestují se svou matkou a jejím přítelem. Podle informací slovenských policejních orgánů mohou být děti ohroženy na životě, protože se o ně matka a její přítel nestarali, nedodržovali základní hygienické potřeby obou dětí a jsou bez finančních prostředků. Většinou s nimi přespávají v nádražních halách a cestují s dětmi z místa na místo. Z veškerých informací vyplývá, že matka ani její přítel nejsou schopni dětem zajistit základní životní potřeby.

Dávid Kozma se narodil 7. dubna 2006 a při odchodu z dětského domova měl na sobě šedozelenou zimní bundu, hnědé oteplováky a zelené kozačky.

Adrián Kozma se narodil 12. října 2007 a dětský domov opouštěl v béžovém kabátku s oteplovacími kalhotami a byl zabalen do žluté nebo růžové deky.

Matka Anna Kozmová se narodila 23. července 1968 a při vyzvedávání věcí měla na sobě bílou zimní bundu, světlé kalhoty a růžovou kabelku.

Miloslav Košecký se narodil 20. listopadu 1977, je 175 cm vysoký, štíhlé postavy má zelenohnědé oči. Naposledy byl oblečen v riflích a v tmavozeleném kabátu. Mimo tyto skutečnosti byl na Miloslava Košeckého Okresním soudem v Benešově vydán zatykač.

Pokud budete mít jakékoli informace, které by policii pomohly najít oba chlapce, jejich matku a jejího přítele, zavolejte na linku 158.