Mladická nerozvážnost přivedla tři ani ne dvacetileté mladíky z České Lípy až před libereckou pobočku krajského soudu. Na přelomu roku totiž chlapci společně padělali doma na počítači dva kusy dvousetkorunových bankovek s úmyslem zaplatit s nimi marihuanu.

Obvinění mladíci včera stanuli před předsedkyní senátu Evou Drahotovou v oprávněných obavách, že ta je za jejich delikt může poslat až na deset let do vězení nepodmíněně. Nakonec však vyvázli s podmínkou.

„Takové případy řeší liberecký krajský soud poměrně často, přibližně jednou za čtvrt roku. Mladí lidé si neuvědomují, jaký trest je může postihnout,“ varovala Eva Drahotová. Všichni tři mladíci, Michal M., Tomáš D. a Lukáš D. své činy přiznali a litují jich.

Nápad padělat bankovky se zrodil na konci loňského roku, kdy Michala M. při cestě za kamarádem Tomášem D. napadlo, že by mohli u něj doma stáhnout pomocí internetového vyhledávače vzor dvoustovkové bankovky. Michal M. s nápadem souhlasil. Ani jeden z nich však neměl doma barevnou tiskárnu. S nahranými daty na USB disku proto vyrazili za posledním z obviněné trojice, za Lukášem D.

Podle svědectví autorů nápadu Lukáš D. nejprve odmítl falešné bankovky vytisknout, poté se ale nechal přemluvit s podmínkou, že on s tím ale nechce mít dále nic společného. „Když jsme ji vytiskli a ostříhali, vyrazili jsme za jedním známým, u kterého jsme chtěli koupit trochu marihuany,“ vysvětlil Tomáš D.

Známý jim marihuanu prodal. Mladíci se proto rozhodli, že to zkusí druhý den znovu. Tentokrát se jim však již peníze u známého směnit nepovedlo, ten totiž falzifikát rozpoznal.

Tomáš D. tedy dostal nápad, že s padělanou bankovkou zkusí koupit alkohol. Vypravil se tedy do prodejny Lidl, kde se pokusil zaplatit částku 99 korun za alkohol padělanou dvou stokorunou.

Pokladní podal bankovku srolovanou, a ta ihned po jejím rozbalení zjistila, že se jedná o padělek. Tomáš D. ještě zkoušel historku o tom, že bankovku mu dala maminka, která ji dostala v obchodě.

Pokladní mu však neuvěřila a požádala chlapce, aby počkal na místě, že zavolá policii. Tomáš D. se o útěk ani nepokusil a na příjezd policie skutečně počkal.

Přiznali se
Vzhledem k polehčujícím okolnostem, jakými v tomto případě byly přiznání, předchozí bezúhonnost obviněných a toho, že všichni do jednoho svých činů litovali, i sám státní zástupce navrhl trest daleko nižší, než je spodní hranice u trestného činu padělání peněz, která začíná na pěti letech. Navrhoval podmíněný trest v délce kolem jednoho a půl roku pro všechny, se zkušební dobou na dva roky. I obhájci se k podobnému trestu přikláněli.
Přesně takový verdikt pak z úst předsedkyně senátu Evy Drahotové zazněl.

„Chci vás však upozornit, že v případě jakéhokoliv dalšího trestného činu nebo i jen pouhého přestupku vám budu muset zkušební dobu zrušit a půjdete na jeden a půl roku do vězení,“ zdůraznila obviněným vážnost situace Eva Drahotová s tím, že doufá, že uložený trest bude pro mladíky dostatečným varováním, aby se v dalších létech svého života podobných experimentů vyvarovali. Státní zástupce i obvinění se vzdali práva na odvolání.
Rozsudek by měl být podle Evy Drahotové varováním i pro dalšího, kdo by to chtěl zkusit. Podle doložených posudků neměl ani jeden chlapec z trojice nikdy výchovné problémy, neprováděli ani ve školách žádné kázeňské přestupky, ani neměli nikdy třeba jen neomluvenou absenci. Kde se tedy v nich vzal nápad na nájezd na kariéru zločinu?

Podle liberecké psycholožky Jitky Havlové se takovýmto excesům nedá výchovně zabránit.
„Chlapci si zřejmě neuvědomili, jak vysoce mohou být za svůj čin potrestáni,“ míní Jitka Havlová. Mnohokrát se již ve své praxi s takovým myšlením setkala. Děti například podle ní vědí, že kdyby jejich rodiče kradli v obchodě, byli by za to potrestáni.
„Takto mladým lidem však často opravdu ani nedojde, že i oni jsou trestně zodpovědní,“ dodala Havlová.